Ερωτηματολόγιο 2023-2024

Στο πλαίσιο του εγχειρήματος αντιμετώπισης της σχολικής διαρροής, τον Οκτώβριο του 2023 το Εσπερινό Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης διεξήγαγε σχετική έρευνα,  με εργαλείο συλλογής ποσοτικών δεδομένων ένα στοχευμένο ερωτηματολόγιο. Απάντησε ένα ερευνητικό μαθητικό δείγμα είκοσι δυο (22) μαθητών/τριών, μέσου όρου ηλικίας 15,9 ετών, με μικρότερη ηλικία τα 15 έτη και μεγαλύτερη τα 41 έτη. Ως προς το φύλο, στην έρευνα συμμετείχαν τέσσερα (4) κορίτσια και δεκαοχτώ (18) αγόρια. Η σπουδαιότητα της έρευνας έγκειται στο γεγονός ότι κατέδειξε την αναγκαιότητα υλοποίησης στοχευμένων δράσεων για την καταπολέμηση του κινδύνου της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου από τους μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες ανήκουν, στη συντριπτική τους πλειοψηφία (91%), στη μουσουλμανική κοινότητα της πόλης.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ_ΣΧΟΛΙΚΗ_ΔΙΑΡΡΟΗ