Μάι 202011

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΟΡΦΩΣΗΣ – Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΚΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ – Η ΑΘΗΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ (σελίδα 78 του σχολικού βιβλίου)”

1. 13 Μαΐου, 2020 στις 23:43      Απάντηση Σαββας Αλατερας Έγραψε:

ερωτηση 1)
    Βασικος στοχος ηταν η αρμονικη αναπτυξη του σωματος .Κυριαρχη θεση ειχε η μουσικη παιδεια.Υπηρχαν οι ειδικοτητες του παιδαγωγου του γραμματιστη του κιθαριστη και του παιδοτριβη.
    ερωτηση 2)
    Οι σπουδαιοτερες εορτες της Αθηνας ηταν τα Παναθηναια η οποια τελουνταν καθε τεσσερα χρονια προς τιμη της θεας Αθηνας.Επισης αλλη μια σπουδαια γιορτη ηταν τα Μεγαλα Διονυσια οπου τιμουσαν το θεο Διονυσο αλλα και τα Ανθεστηρια που ηταν αφιερωμενα και εκεινα στο θεο Διονυσο αλλα δοκιμαζαν το καινουριο κρασι.Αλλη μια σπουδαια γιορτη ηταν και τα Ελευσινια οπου γινονταν τον Οκτωβρη προς τιμη της θεας Δημητρας και της κορης της Περσεφονης.Κατα τη γιορτη αυτη τελουνταν τα Ελευσινια Μυστηρια.