Παγκόσμια ημέρα σχολικού εκφοβισμού 6-3-2021

Ο εκφοβισμός στα σχολεία στερεί εκατομμύρια παιδιά και νέους το θεμελιώδες δικαίωμά τους στην εκπαίδευση. Μια πρόσφατη έκθεση της UNESCO αποκάλυψε ότι πάνω από το 32% των μαθητών του κόσμου έχουν πέσει θύματα εκφοβισμού, με καταστροφικές συνέπειες για τα ακαδημαϊκά τους επιτεύγματα, την εγκατάλειψη του σχολείου και τη σωματική και ψυχική υγεία τους ( www.neavgeia.gr). Η 6ηΜαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Γι’αυτό το λόγο την Παρασκευή 5 Μαρτίου 2021 πραγματοποιήθηκε αντίστοιχη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σχετικά με τις μορφές του εκφοβισμού και τους τρόπους αντιμετώπισής του. Χρησιμοποιήθηκε οπτικοακουστικό υλικό το οποίο αποτέλεσε αφορμή για περαιτέρω συζήτηση, οι μαθητές κατανόησαν και μπήκαν στη θέση του θύτη, του θύματος και του παρατηρητή μέσα από παιχνίδια ρόλων και έφτιαξαν αφίσες με μηνύματα κατά της βίας. Την δράση επιμελήθηκε η κοινωνική λειτουργός του σχολείου κα. Ντινοπούλου Σταυρούλα.

Πηγή: https://neaygeia.gr/2019/01/i-nea-ekthesi-tis-unesco-gia-ti-via-kai-ton-ekfovismo-sto-scholeio/