Αγιασμός σχολικού έτους 2024-2025

Ο αγιασμός για το σχολικό έτος 2024-2025 στο ΕΝΕΕΓΥΛ Χαλκίδας πραγματοποιήθηκε με επισημότητα και χαρά. Η τελετή έλαβε χώρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου, όπου συγκεντρώθηκαν μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν σημαντικοί καλεσμένοι, συμπεριλαμβανομένου του Προέδρου Σχολικής Επιτροπής κ. Βαβουλιώτη Ιωάννη, του κ. Σπύρου Γεωργίου, του κ. Τζαφέρου Παναγιώτη, της κα. Καζάνη Κατερίνας και της κα. Παππά Άννας. Η παρουσία τους υπογράμμισε τη σημασία της εκπαίδευσης για την τοπική κοινωνία. Ο αγιασμός πραγματοποιήθηκε από τον Πατέρα Ιωάννη από την Θήβα.

Η Διευθύντρια του σχολείου, κα Κολέκα Ευτυχία, καλωσόρισε θερμά όλους τους παρευρισκόμενους, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στους νέους μαθητές που εντάσσονται φέτος στη σχολική κοινότητα.

Η τελετή του αγιασμού ολοκληρώθηκε με ευχές για μια δημιουργική και παραγωγική σχολική χρονιά, γεμάτη νέες γνώσεις και εμπειρίες για όλους τους μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ Χαλκίδας.
IMG 20bbcd9de6d70da62ef2d1a98c924649 V IMG acd368ca1e2f06975c1cc77c3702eef3 V

IMG e5dbb0694932c80b7632bd6c563ec7de V            IMG d9c1896c2bf8fde4abdc265dd90d5453 V

Παρακολούθηση παράστασης : “Ο Μικρός Πρίγκιπας”

Τη Δευτέρα, 20 Μαΐου, μαθητές του Γυμνασίου του σχολείου μας παρευρέθηκαν στο Μέγαρο της Περιφέρειας Ευβοίας και παρακολούθησαν τον Μικρό Πρίγκιπα από τη συμπεριληπτική θεατρική ομάδα” Όνειρο ήταν” . Εξαιρετική παράσταση και οι μαθητές μας ήταν πολύ ευχαριστημένοι!MIKROS PRIGKIPOS MIKROS PRIGKIPAS 2

Ημερήσια εκδρομή στις Μυκήνες και το Λουτράκι

Στις 22 του Απρίλη πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ημερήσια εκδρομή με το σχολείο μας. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών και τον θολωτό τάφο κι έπειτα αναχωρήσαμε για φαγητό σε ταβέρνα στα Ίσθμια ενώ η εκδρομή έκλεισε με βόλτα στην όμορφη παραλία Λουτρακίου. Η εμπειρία ήταν μοναδική και είμαστε πολύ χαρούμενοι που κατορθώσαμε να πραγματοποιήσουμε την εκδρομή με μηδαμινό κόστος για τους μαθητές μας.

ΛΟΥΤΡΑΚΙ 1 ΛΟΥΤΡΑΚΙ 2

Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της εταιρείας ΑΒ Βασιλόπουλος

Την Τρίτη , 23-04-2024, οι μαθητές της Β Λυκείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της εταιρείας ΑΒ Βασιλόπουλος, στα Οινόφυτα Βοιωτίας. Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους κανόνες ασφαλείας στους χώρους των εγκαταστάσεων και τους παρασχέθηκε ο κατάλληλος εξοπλισμός (κράνη και γιλέκα). Στη συνέχεια, οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο των αποθηκών σε όλα τα τμήματα, ανά κατηγορία προϊόντων. Κατά το διάλειμμα, το προσωπικό της εταιρείας προσέφερε πρωινό στους μαθητές. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με παρουσίαση βίντεο για την ιστορία και τη λειτουργία της εταιρείας.
Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό της ΑΒ Βασιλόπουλος για την υποδοχή, την ξενάγηση και τη φιλοξενία.
GridArt 20240424 093915577GridArt 20240424 093839110

Επίσκεψη στην Αεροπορική Βάση Τανάγρας και την 114 Πτέρυγα Μάχης

Την Παρασκευή 19 Απριλίου ο Τομέας Πληροφορικής του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Αεροπορική Βάση Τανάγρας και την 114 Πτέρυγα Μάχης . Στα πλαίσια των μαθημάτων μας, “Βασικά Θέματα Πληροφορικής”, “Λειτουργικά Συστήματα” , “Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων και Δίκτυα” βρέθηκαν στο γραφείο μετεωρολογίας και στον πύργο ελέγχου διαπιστώνοντας πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η πληροφορική και η Τεχνολογία για τις μετεωρολογικές προβλέψεις και την κυκλοφορία των αεροσκαφών στον εναέριο χώρο. Συνομίλησαν με πιλότο της 331 Μοίρας και παρακολούθησαν βίντεο εν ώρα πτήσεως και αναχαίτησης. Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν μια μοίρα συντήρησης βάσεως με τα Mirage 2000-5 και τα Rafale με προηγμένης τεχνολογίας συστήματα και λογισμικά.

ΤΑΝΑΓΡΑ

Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Χαλκίδας

Την Πέμπτη 18 Απριλίου τα τμήματα των τάξεων Α’ Λυκείου και Β’, Γ’ και Δ’ Λυκείου της ειδικότητας Εφαρμοσμένων Τεχνών, επισκέφθηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Χαλκίδας, που στεγάζεται σε τμήματα της μεσαιωνικής οχύρωσης της Χαλκίδας του ιστορικού κάστρου Νεγκρεπόντε κατά των Φράγκων ή Εγριμπόζ κατά των Τούρκων.
Στα πλαίσια των μαθημάτων Ελεύθερου σχεδίου, Χαρακτικής, Ιστορίας της Τέχνης, Αρχών Σύνθεσης, Τεχνολογία Υλικών και Γραμμικού Σχεδίου οι μαθητές είδαν τα εκθέματα του μουσείου που αφορούν παραδοσιακές ενδυμασίες από την Εύβοια και την Σκύρο, υφαντά, εικόνες, αργαλειούς, εργαλεία παραδοσιακών επαγγελμάτων, όπως τυπογράφων, ξυλουργών, υφαντριών καθώς αναπαράσταση μεσοαστικών τοπικών και αγροτικών κατοικιών, που χρονολογούνται στις αρχές του 20ου αιώνα.
ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ

Ευχαριστίες πασχαλινού Bazaar

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσοι συμμετείχαν και ενίσχυσαν το πασχαλινό παζάρι μας, ιδιαίτερα τους γονείς που συμμετείχαν με δικές τους δημιουργίες. Οι μαθητές θα διαθέσουν τα έσοδα του μπαζάρ για την κάλυψη των εξόδων της ημερήσιας εκδρομής τους.

IMG 20240416 133010 IMG 20240416 091045IMG 20240416 132916 IMG 20240416 091049