Ωρολόγιο Πρόγραμμα από 20-11-2023

Έναρξη σχολικού έτους 2023-2024

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

του Εσπερινού Γυμνασίου Αγίου Δημητρίου,

καλεί τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου να παρευρεθούν στον

αγιασμό για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024,

που θα πραγματοποιηθεί στις 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 19:30.

Μετά τον αγιασμό θα γίνει και η διανομή των βιβλίων

Ημερίδα συνεκπαίδευσης ¨Διαπολιτισμικά ικανός πολίτης¨

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023  η ημερίδα ενδοσχολικής επιμόρφωσης και συνεκπαίδευσης «Δικαιώματα, Βιώσιμη Ανάπτυξη και διαπολιτισμικά ικανός πολίτης» στο σχολείο μας.
Οι μαθητές/τριες  συνεργάστηκαν  με μεγάλο ενδιαφέρον σε μεικτές ομάδες εργασίας και συζήτησαν για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τη βιώσιμη πόλη.
Τα επιλεγμένα εργαστήρια που υλοποιήθηκαν από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ/Κ.Ε.ΠΕ.Α Δραπετσώνας «Ζώντας σε μια βιώσιμη πόλη: από τα Δικαιώματά μας στους 17 Στόχους ΒΑ ΟΗΕ» και 4 θεματικές ενότητες έχουν τους εξής στόχους:
➡️ Α1. Να καταλάβουμε τι είναι το ανθρώπινο δικαίωμα
➡️ Α2. Να καταλάβουμε ποια είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα και να μπορούμε να τα αναγνωρίζουμε (τρεις γενιές δικαιωμάτων – Ατομικά και Πολιτικά, Οικονομικά και Κοινωνικά, Περιβαλλοντικά, Πολιτισμικά και Αναπτυξιακά)
➡️ Β. Να εξοικειωθούμε με τα προβλήματα της παγκόσμιας κοινότητας του ΟΗΕ και τους 17 Στόχους της ΒΑ του ΟΗΕ
➡️ Γ. Να μπορούμε να συνδέουμε τα δικαιώματά μας με τους 17 Στόχους της ΒΑ του ΟΗΕ
➡️ Δ. Να αντιληφθούμε τις δομές και τις υπηρεσίες σε μια πόλη που την κάνουν βιώσιμη ακριβώς γιατί ανταποκρίνονται στα δικαιώματα των πολλών και διαφορετικών κοινωνικών ομάδων και συνδέονται με τους περισσότερους από τους 17 Στόχους ΒΑ ΟΗΕ

Ημέρα Καριέρας

Το σχολείο μας συμμετείχε σε διοργάνωση στο πλαίσια της ημέρας Καριέρας  το Σάββατο 28/01/2023 .

HMERA KARIERAS 2HMERA KARIERAS 1

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΣ ΚΑΙ Π.ΕΠΑΣ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

Στις 3/02/2023  ημέρα Παρασκευή το σχολείο μας επισκέφτηκε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και επαγγελματικού προσανατολισμού τις σχολές ΕΠΑΣ & Π.ΕΠΑΣ Καλαμακίου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στα εργαστήρια και να ενημερωθούν για τις ειδικότητες που λειτουργούν.

EPAS

Θεατρική ομάδα

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας λειτουργεί από την αρχή της σχολικής χρονιάς.

Ομάδα χορωδίας

Η ομάδα μας δημιουργήθηκε την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022 με την συμμετοχή μαθητών από όλες τις τάξεις και με υπεύθυνη την μαθήτρια Νέλι Γκαλέβα Ιβάνοβα.

Επίσκεψη στο Ζάππειο Μέγαρο

Στα πλαίσια του μαθήματος εργαστήρια δεξιοτήτων οι μαθητές του σχολείου επισκέφτηκαν την έκθεση  μελιού την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2022 με σκοπό να γνωρίσουν προϊόντα απ΄όλη την Ελλάδα.

μελιού

Όμιλος ‘Βιώσιμα κλωστοϋφαντουργικά προϊόντα’

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ” Γνωρίζουμε και διεκδικούμε τον κόσμο”