Μαρ 202415

Στιγμιότυπο 2024 03 28 11.40.47

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε  ο Διαγωνισμός Δημιουργικότητας που ξεκίνησε πριν τα Χριστούγεννα για τους μαθητές  του 2ου Γυμνασίου Χαλάστρας (Ανατολικό), με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Δημήτριο Μουστάκα, μαθηματικό του Τμήματος Ένταξης, και τον κ. Ηλία Σταμόπουλο, Φυσικό. Ο διαγωνισμός βασίστηκε στην ιστοσελίδα www.CreativeStudents.eu, που δημιούργησε ο μαθηματικός ΕΑΕ κος Μουστάκας  με στόχο τη δημιουργική απασχόληση των μαθητών εκτός του σχολείου.

Η ιστοσελίδα περιλαμβάνει μια συλλογή επιλεγμένων ψηφιακών εφαρμογών από το διαδίκτυο, και διαμορφώθηκε ως ολοκληρωμένη πλατφόρμα διαγωνισμού δημιουργικότητας με αναλυτικές οδηγίες, στην οποία οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να ανεβάζουν τα ψηφιακά έργα τους.

Οι μαθητές  που διακρίθηκαν βραβεύθηκαν σε ειδική τελετή, την Τρίτη 5 Μαρτίου με ένα βραβείο ανά νικητή σε κάθε τάξη που ήταν ένα  σετ ξύλινων παζλ-γρίφων προς επίλυση.

• Από την Α’ Γυμνασίου βραβεύτηκε η μαθήτρια Μαγδαληνή Μεράζη, για τη δημιουργία μιας εικαστικής αφίσας για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου
  • Από τη Β’ Γυμνασίου βραβεύτηκε ο μαθητής Αστέριος Κουλουφέκας, για τη δημιουργία ενός βιντεοπαιχνιδιού.
  • Από τη Γ’ Γυμνασίου βραβεύτηκε  4μελής ομάδα μαθητών: οι  Παντελής και  Γιώργος Ταουσιάνης  και  Ραφαήλ  και Αργύρης Τσαούσης για τη δημιουργία ενός ιστολογίου με άρθρα σχετικά με το χωριό του Ανατολικού. (balmadacity.blogspot.com)

Ευχόμαστε στους διακριθέντες μαθητές και μαθήτριες αλλά και σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας την καλύτερη αξιοποίηση των πλούσιων δημιουργικών τους δυνατοτήτων.

Η ιστοσελίδα www.CreativeStudents.eu, είναι προσβάσιμη για όποιον μαθητή και μαθήτρια ενδιαφέρεται να δημιουργήσει έργα με τη βοήθεια της τεχνολογίας.

εικόνα Viber 2024 03 04 12 58 48 604 1 IMG 3230 εικόνα Viber 2024 03 04 12 58 48 483 2
Στιγμιότυπο 2024 03 28 11.44.41 Βραβείο
Στιγμιότυπο 2024 02 29 12.15.02 happy valentines day μαγδαληνη μεραζη videogame

από κάτω από: 2023-2024, Διαγωνισμοί, Σχολικά Έτη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βράβευση των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργικότητας