Καλώς ήλθατε!

Καλωσήλθατε στην σελίδα του σχολείου μας!!!

Στη σελίδα μας μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για το σχολείο και οτιδήποτε άλλο αφορά  τη σχολική ζωή επιλέγοντας τα αντίστοιχα πεδία από το κεντρικό μενού στην κορυφή της σελίδας.
Καλή Πλοήγηση!!!

100_6158 100_6151

100_6148

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ / ΤΡΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΛΤ ΑΛΟΝΝΗΣΟΥ

Οι μαθητές /τριες του Γυμνασίου με ΛΤ Αλοννήσου συμμετείχαν στις παρακάτω δράσεις :

α) Στρογγυλή Τράπεζα

Οι μαθητές / τριες της Β Λυκείου στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας οργάνωσαν στρογγυλή τράπεζα. Οι μαθητές / τριες επέλεξαν να μετατραπούν σε δημοσιογράφους και να συζητήσουν τους προβληματισμούς τους και τις ενστάσεις τους αλλά και να υποβάλουν τις προτάσεις τους για τον τρόπο λειτουργίας της Δημοσιογραφίας.

β) Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Σημαντικές αποφάσεις»

Στο πλαίσιο  του εκπαιδευτικού προγράμματος «Σημαντικές αποφάσεις» συμμετείχαν μαθητές / τριες  της Γ Γυμνασίου και των τάξεων Α και Β Λυκείου. Ειδικότερα, οι μαθητές / τριες είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε δραστηριότητες, που αφορούν τη διαδικασία λήψης αποφάσεων, της εκμάθησης των πρακτικών καθορισμού στόχων αλλά και του τρόπου, με τον οποίο μπορούν να βρουν νόημα στην εργασία.

γ) Συμμετοχή στον Μαθητικό Διαγωνισμό «8α Μαθητικά Βραβεία YouSmile»

Μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων της σχολικής μας μονάδας επέλεξαν να συμμετέχουν στον Μαθητικό Διαγωνισμό «8α Μαθητικά Βραβεία YouSmile», σχηματίζοντας με τα σώματά τους στο προαύλιο του σχολείου το σύνθημα «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ». Με τον τρόπο αυτό θέλησαν να στείλουν μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση, αποδεικνύοντας την ευαισθησία τους απέναντι σε θέματα σχολικού εκφοβισμού και κακοποίησης.

ΣΥΝΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΩΝ ΣΕ ΚΟΛΛΑΖ ΜΑΘΗΤΩΝ Β ΚΑΙ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας οι μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων του Γυμνασίου με ΛΤ Αλοννήσου  φιλοτέχνησαν με την τεχνική του κολλάζ τα ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη «Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική», Ψαλμός Β΄, Άξιον Εστί και το «Πίνοντας ήλιο κορινθιακό».

Οι μαθητές εμπνεύστηκαν και αποτύπωσαν τις εικόνες που τους δημιουργήθηκαν από τα ποιήματα με χρώματα φωτεινά,  όπως ταιριάζει στην Ελλάδα και τη γλώσσα μας!

Τις ζωγραφιές όλων τις συνέθεσε με φροντίδα και επιμέλεια σε κολλάζ η μαθήτρια της Γ΄ τάξης Γυμνασίου,  Αλκυόνη Σταματίου.

ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ 1 1 ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΗΛΙΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ 1

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΠ0 1-3 -2024 ΕΩΣ 8-3-2024

ΤΡΑΠΕΖΑ ΛΕΞΕΩΝ ΓΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ