Φορείς μαθησιακών δυσκολιών

Οι μαθησιακές δυσκολίες αποτελούν την πολυπληθέστερη κατηγορία ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών και απασχολούν σημαντικό αριθμό μαθητών, γονέων, εκπαιδευτικών και ερευνητών από πολλούς επιστημονικούς χώρους. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες αφορούν τόσο στο γνωστικό όσο και στο συναισθηματικό και κοινωνικό τομέα. Αν και τα πιο συχνά και σοβαρά προβλήματα αφορούν στην κατανόηση και στην παραγωγή του γραπτού λόγου, δυσκολίες εμφανίζονται επίσης στα μαθηματικά και στην κατανόηση των εννοιών στις φυσικές επιστήμες. Οι μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες αντιμετωπίζουν αυξημένο άγχος και δυσκολεύονται στην παρακολούθηση της διδασκαλίας και στην αξιοποίηση γνωστικών και μεταγνωστικών στρατηγικών.
Οι σοβαρές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές δεν οφείλονται αποκλειστικά στη φύση των μαθησιακών δυσκολιών, αλλά και στις ιδιαίτερες γνωστικές και οργανωτικές απαιτήσεις που δημιουργούνται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με ένα μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών, οι οποίοι δεν γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητές τους, ενώ ο όγκος των παρεχόμενων πληροφοριών και οι γνωστικές απαιτήσεις είναι ιδιαίτερα αυξημένες, συγκριτικά με την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Σε όσο μικρότερη ηλικία περάσει το παιδί από αξιολόγηση, τόσο ευκολότερα θα διαγνωστούν τα χαρακτηριστικά της δυσκολίας που αντιμετωπίζει. Αυτό, γιατί το παιδί δε θα έχει ανακαλύψει τρόπους και μηχανισμούς να υπερκαλύπτει τη δυσκολία και δεν θα έχουν επικρατήσει δευτερογενή ψυχολογικά προβλήματα.
Η διάγνωση από δημόσιους  φορείς είναι η μόνη διάγνωση που εγκρίνεται από το σχολείο αλλά και από τους ασφαλιστικούς οργανισμούς. Πρέπει βέβαια να γνωρίζουμε ότι η διαδικασία αξιολόγησης είναι μια διεπιστημονική διαδικασία. Δε γίνεται σωστή διάγνωση και αξιολόγηση από ένα μόνο ειδικό.

Για τη διάγνωση των μαθησιακών δυσκολιών ενός παιδιού μπορείτε να απευθυνθείτε στο 2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ΠΕΙΡΑΙΑ.

Τα Κέντρα  Διάγνωσης  Αξιολόγησης Συμβουλευτικής και Υποστήριξης ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (όπως το 2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ΠΕΙΡΑΙΑ) είναι δημόσιες υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και υπάγονται στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης. Οι υπηρεσίες τους παρέχονται σε άτομα από 4 έως 22 ετών τα οποία φοιτούν ή όχι σε κάποια σχολική μονάδα (πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) και έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες θεωρούνται τα άτομα που έχουν σημαντική δυσκολία μάθησης και προσαρμογής εξαιτίας σωματικών, διανοητικών, ψυχολογικών, συναισθηματικών και κοινωνικών ιδιαιτεροτήτων. Δείτε εδώ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΚΕΔΑΣΥ page 0001