Ανταποδοτική Ανακύκλωση

Όπως γνωρίζετε, τα τελευταία χρόνια το σχολείο μας, στα πλαίσια της συμμετοχής του στο Πανελλήνιο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων και στο Αειφόρο Σχολείο μέσω των υπευθύνων καθηγητών κ. Κανάκη Μαίρη και κ. Τσιμούρα Δημήτρη, ανακυκλώνει ανταποδοτικά πλαστικά καπάκια, συσκευασίες αλουμινίου, μαγειρικό λάδι και χαρτί. Για τα πλαστικά καπάκια μάλιστα, μέσω του Περιβαλλοντικού Ομίλου Σαλαμίνας και των Φίλων Του Δάσους (παράρτημα Σαλαμίνας), αγοράζονται αναπηρικά αμαξίδια για τους συμπολίτες μας που το έχουν ανάγκη.

Με ιδιαίτερη χαρά μάλιστα πληροφορηθήκαμε ότι την εβδομάδα που μας πέρασε παραδόθηκε ένα ακόμη αναπηρικό αμαξίδιο σε συμπολίτη μας στη Σαλαμίνα, μετά από αίτημα που έκανε το σχολείο μας, γνωστοποιώντας την περίπτωση στους αρμόδιους φορείς. Καλούμε όλες τις οικογένειες των μαθητών μας να συμμετέχουν ακόμη πιο δυναμικά στη συγκεκριμένη δράση και να χαρίσουμε χαμόγελα με την προσφορά μας!

EIKONA 4