Ιστολόγια στο ΠΣΔ

banner-Handbook-MCS-1

Οδηγίες δημιουργίας ιστολογίων στο ΠΣΔ

Τα ιστολόγια αποτελούνται από δύο βασικές δομές: άρθρα και σελίδες. Τα άρθρα είναι το βασικό συστατικό περιεχόμενο ενός ιστολογίου και πέρα από το κείμενο μπορούν να περιέχουν εικόνες, video, συνδέσμους κ.α. ενώ μπορούν να χαρακτηριστούν με την βοήθεια κατηγοριών και ετικετών.

Κάθε νεοσύστατο ιστολόγιο έχει κοινό τρόπο προβολής, με τα άρθρα να εμφανίζονται στην Αρχική Σελίδα με τα πλέον πρόσφατα στην κορυφή της.

Σε αυτή τη δραστηριότητα ζητήθηκε να δημιουργηθεί ένα άρθρο όπου θα εφαρμοστεί βασική μορφοποίηση κειμένου. Στο παρακάτω βίντεο φαίνονται τα βασικά της δημιουργίας και μορφοποίησης άρθρου.

Μπορείτε επίσης να μελετήσετε και τις σελίδες βοήθειας της υπηρεσίας ιστολογίων του ΠΣΔ.

Για την δημιουργία νέας δημοσίευσης εμφανίζεται ένας επεξεργαστής κειμένου παραπλήσιος με το Microsoft Word. Γράφουμε το κείμενό μας και επιλέγουμε από τα υπάρχοντα πλήκτρα τη διαμόρφωση που θέλουμε. Κατά την συγγραφή μιας δημοσίευσης θα πρέπει να συμπληρώσουμε:

• Τον  τίτλο της.
  • Το περιεχόμενό της.
  • Προαιρετικά Κατηγορίες και ετικέτες.
  • Προαιρετικά την επιλεγμένη εικόνα.

Όταν τελειώσουμε πατάμε το κουμπί Δημοσίευση που βρίσκεται στα δεξιά της σελίδας μας.

Το πρώτο μας άρθρο θα πρέπει να επιδεικνύει την χρήση των παρακάτω

1. μορφοποίηση χαρακτήρων (έντονη γραφή ή/και πλάγια γραφή)
  2. χρώμα χαρακτήρων
  3. λίστα (αριθμημένη ή μη αριθμημένη)
  4. έναν εξωτερικό υπερσύνδεσμο
  5. στοίχιση παραγράφου
  6. κεφαλίδα επιπέδου 2 ή μεγαλύτερη

Λεζάντα εικόνας

Κατηγορίες: Blog. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο Ιστολόγια στο ΠΣΔ

1. Γεια σας, αυτό είναι ένα σχόλιο.
    Για να ξεκινήσετε με την έγκριση, επεξεργασία και διαγραφή σχολίων, παρακαλώ επισκεφθείτε την οθόνη Σχόλια στον Πίνακα Ελέγχου.
    Τα άβαταρ των σχολιαστών προέρχονται από το Gravatar.

Τα σχόλια έχουν κλείσει.