Οι Σχολικές Δραστηριότητες της ΔΔΕ Ηλείας στηρίζουν την πνευματική εκδήλωση που διοργανώνουν ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Πύργου- Ολυμπίας και οι εκδόσεις “Βεργίνα”, η οποία θα λάβει χώρα το Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019, ώρα 17.45, στο συνεδριακό κέντρο του Διοικητηρίου στον Πύργο. Πρόκειται για την παρουσίαση του βιβλίου “Ηλείασις”, συλλογικού πονήματος τριών Ηλείων δημιουργών, της Καλλιόπης Δημητροπούλου, της Φωτεινής Αζαμοπούλου και του Τάκη Κούρβα, η οποία αποτελεί αφορμή για μία γενικότερη προβολή των Ηλείων ποιητών και του πολιτισμού της Ηλείας.