δραση Ανακύκλωσης

Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024, θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας η δράση ανακύκλωσης σύμφωνα με το Πρόγραμμα Επιβράβευσης Ανακύκλωσης The Green City.
Η δράση αφορά διαδραστικές ερωτοαπαντήσεις στα παιδιά, για την ανακύκλωση και τη σημαντικότητα της. Η παρουσίαση διαρκεί περίπου 20 λεπτά και πραγματοποιείται σε ομάδες, ανάλογα με το συνολικό αριθμό των μαθητών.
Κατά τη διάρκεια της δράσης το ΚΠΣ-Κινητό Πράσινο Σημείο (φορτηγάκι) θα βρίσκεται στον προαύλιο χώρο έτσι ώστε οι μικροί πολίτες να βλέπουν ζωντανά όλες τις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες όσων περιγράφονται στην παρουσίαση.
Τα παιδιά μετά το τέλος της ενημέρωσης, προσκομίζουν τα ανακυκλώσιμα τους στο όχημα, τα οποία και ζυγίζονται και οι πόντοι που προκύπτουν βάσει του τύπου και βάρους κάθε υλικού, πιστώνονται προς όφελος του σχολείου. Επιπρόσθετα δίδεται έντυπο υλικό με παιχνίδια ανακύκλωσης καθώς και ενημερωτικό υλικό για στους γονείς.
IMG 7835 IMG 7838 IMG 7832