Στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλαναγνωσίας και της λειτουργίας της Σχολικής Βιβλιοθήκης του σχολείου μας οι μαθητές του ΣΤ2 παρακολούθησαν το διαδικτυακό επιμορφωτικό- εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ιδρύματος Ωνάση : «Το βιβλίο στον χρόνο »με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τα μυστικά και την ιστορία της τέχνης του βιβλίου (από την αρχή της τυπογραφίας στα χρόνια του Γουτεμβέργιου, την Επανάσταση του 1821, τα σύμβολα και τα μυστικά της «Χάρτας του Ρήγα» ) και να του δώσουν έτσι την ευκαιρία να τους παρασύρει στον μαγικό του κόσμο.