“Εβδομάδα Καποδίστρια 2023-24”

Εκδηλώσεις αφιερωμένες στη ζωή και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων, διοργανώνει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εβδομάδα Καποδίστρια» για τη ζωή και το έργο του Κυβερνήτη Ιωάννη Καποδίστρια στις σχολικές μονάδες των Ιονίων Νήσων, για το σχολικό έτος 2023-2024, το οποίο υλοποιείται κατά το χρονικό διάστημα 5-9 Φεβρουαρίου 2024.

Βασικός στόχος του είναι η επαφή και η γνωριμία των μαθητών/τριών με την εμβληματική προσωπικότητα, τα χαρακτηριστικά και το όραμα του Πρώτου Κυβερνήτη, καθώς και το πολύπλευρο και καθοριστικό για την Ελλάδα και Ευρώπη έργο του.

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος, το Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε το Μουσείο Καποδίστρια. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου , είδαν φωτογραφίες, πίνακες ζωγραφικής και σημαντικά εκθέματα που φιλοξενούνται στους χώρους του Μουσείου.