“Με τη νεροσταγόνα οδηγό μαθαίνω τα πάντα για το νερό”

Αυτός είναι ο τίτλος του έργου μας στο e-Twinning, όπου μετέχουμε για πρώτη φορά φέτος. Καθώς είναι η πρώτη μας προσπάθεια επιλέξαμε να συνεργαστούμε  σε ένα έργο εθνικής ταυτότητας, με σχολεία μόνο από την Ελλάδα. Οι συνεργάτες μας σε αυτό το ταξίδι που ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 2021 είναι το 4ο, 7ο, 8ο, 14ο  Ν/Γ Κέρκυρας, και το 8ο Ν/Γ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας. Και φυσικά μέλος του έργου και συνεργάτης είναι και η κ.Αγγελική .

Η γνωριμία των παιδιών

Διαδικτυακή συνάντηση μέσω webex

c077a9aac opt

Οι ευχοσταγόνες μας

Κάθε σχολείο έφτιαξε το δικό του λογότυπο και αφού τα είδαμε όλα ψηφίσαμε όποιο μας άρεσε           περισσότερο για να είναι το λογότυπο του έργου μας.

b76ed2ed2 optb8785c452 opt          b981e5dd2 opt

bc95eca92 opt

c0bc12492 opt

Το λογότυπό μας

b06cd5ffe opt

Και το λογότυπο του έργου

c6b2de8e2 opt

Αναρωτηθήκαμε που μπορούμε να βρούμε το νερό.

Το  συνεργατικό βιβλίο για το οικοσύστημα της νεροσταγόνας στον τόπο μας

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Γίναμε χιονονιφάδες, χορέψαμε και τραγουδήσαμε

Είδαμε video με χιονονιφάδες

Στείλαμε προκλήσεις

c37f7c456 opt

και βρήκαμε τη λύση σε προκλήσεις που μας στάλθηκαν

bb7ff5b52

be8b67452 opt

3ο Νηπιαγωγείο Ανατολής Ιωαννίνων

Μελετήσαμε τις φωτογραφίες που μας στείλατε και υπήρξε διάσταση απόψεων. Ένας έλεγε “μπήκε στη γη το νερό”, άλλος έλεγε “στέγνωσε” και καταλήξαμε ότι ένας τρόπος υπάρχει για να διαπιστώσουμε τι έγινε: να επαναλάβουμε το πείραμα! Και αυτό κάναμε!

Ότι νεροζωγραφίζαμε στο ηλιόλουστο κομμάτι της αυλής χανόταν στη στιγμή!

Ενώ στη σκιά άντεξε περισσότερο. “Εξατμίστηκε κυρία”, το τελικό  συμπέρασμα από το 3ο Ν/Γ Ανατολής.

Πειραματιστήκαμε

Γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Νερού με μια συνεργατική αφίσα που δημιουργήσαμε με τα συνεργαζόμενα νηπιαγωγεία

20220322 121836

bebca4473

Συνεργαστήκαμε για να γράψουμε το τραγούδι μας για το νερό, το κάναμε εικονόλεξο και το τραγουδήσαμε.

20220404 113258

20220328 113505

Βγήκαμε περίπατο στη λίμνη, είδαμε και ακούσαμε τους ήχους της, τη ζωγραφίσαμε….

Γίναμε ναυπηγοί και ταξιδέψαμε μέχρι την άκρη της φαντασίας με τις σχεδίες που φτιάξαμε από φελλούς και από καλάμια(τρόπαια από τον περίπατο!). Τα πειράματα με τη βύθιση και την επίπλευση μας βοήθησαν πολύ.

και συνεχίζουμε…