Βιογραφικό

Λέγομαι Αναστοπούλου Γεωργία και είμαι MSc Νηπιαγωγός και Επιμορφώτρια Β ΤΠΕ, Επιμορφώτρια Α στην Πράξη της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας  του ΙΕΠ, Επιμορφώτρια Β στην Εισαγωγική Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών του ΙΕΠ καθώς και Επιμορφώτρια Β στα Νέα Προγράμματα Σπουδών του ΙΕΠ.  Συμμετέχω εθελοντικά ως Επιμορφώτρια στα etwininnig seminars στο Scratch (visual programming) & Thymio (robotics).

Αυτή τη στιγμή είμαι Διευθύντρια στο 151ο Νηπιαγωγείο Αθηνών.

Η Μεταπτυχιακή μου εργασία είχε θέμα “Εκτίμηση των Μεταγνωστικών Στρατηγικών των παιδιών προσχολικής ηλικίας κατά την επίλυση μαθηματικού προβλήματος”.

Μου αρέσει ο οπτικός προγραμματισμός και το Scratch Jr το οποίο απευθύνεται κυρίως σε παιδιά  προσχολικής ηλικίας που δεν έχουν αναπτύξει την αναγνωστική τους δεξιότητα και το Scratch το οποίο απευθύνεται σε μαθητές που έχουν κατακτήσει την αναγνωστική δεξιότητα αλλά και σε εκπαιδευτικούς που θέλουν να δημιουργήσουν στα πλαίσια της παιχνιδοποιημένης μάθησης παιχνίδια για να εμπλέξουν τους μαθητές τους στη μαθησιακή διαδικασία με ευχάριστο τρόπο ώστε με αυτόν τον τρόπο να δημιουργήσουμε μαθητές/τριες που αξιοποιούν τις ΤΠΕ με δημιουργικό τρόπο. Μέσα από τον οπτικό προγραμματισμό καλλιεργούνται και η επικοινωνία, η συνεργασία, η δημιουργική και κριτική τους σκέψη, η επίλυση προβλήματος και η λήψη απόφασης, απαραίτητες δεξιότητες για τον μελλοντικό πολίτη του 21ου αι. Επιπλέον είναι ένας τρόπος μέσα από το παιδαγωγικό ψηφιακό παιχνίδι τα παιδιά να κατακτήσουν εκτός από ήπιες δεξιότητες, γνώσεις και το ευ ζην στο σχολείο αλλά και στο σπίτι.