Η Σ.Κ. ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΛΙΜΑ

Για το σχολικό έτος 2022-2023, το 1ο Γυμνάσιο Τούμπας, με μία ομάδα εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών, συμμετέχει στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για την εξοικονόμηση ενέργειας και την προστασία του κλίματος.

Η σχολική κοινότητα προστατεύει το κλίμα

Το πρόγραμμα «Η σχολική κοινότητα προστατεύει το κλίμα» περιλαμβάνει δίωρα βιωματικά, συμμετοχικά εργαστήρια. Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας για την κλιματική αλλαγή, δίνοντας έμφαση στην ενεργειακή κρίση και τη σύνδεση μεταξύ τους. Ο κορμός του προγράμματος διαπερνάται από τη δημοκρατική εκπαίδευση, που συμβάλει στον σκοπό του, με τον γραμματισμό στην ενεργή πολιτειότητα, ώστε να καλλιεργηθεί στη σχολική κοινότητα η πρόθεση ανάληψης δράσης υπέρ του περιβάλλοντος και της ενεργειακής δημοκρατίας, μέσω της εξοικείωσης με την έννοια της ενεργειακής κοινότητας.

Για τη επίτευξη των παραπάνω αξιοποιούνται τεχνικές και εργαλεία όπως: παιχνίδια ρόλων, ασκήσεις προσομοίωσης, επίλυση προβλήματος, παιχνίδια με κάρτες/εικόνες, αναστοχαστική συζήτηση κ.ά.

Το περιεχόμενο των εργαστηρίων πλαισιώνεται από την ανάγκη να αναγνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες συνδέσεις ανάμεσα στην καθημερινή τους ζωή και το θέμα με σκοπό την ουσιαστικότερη κατανόηση του. Αναπτύσσεται στις παρακάτω θεωρητικές ενότητες:

1. Δημιουργία και Ενδυνάμωση ομάδας – Λήψη αποφάσεων με συναίνεση
  2. Ολιστική προσέγγιση του ζητήματος της κλιματικής αλλαγής
  3. Εξοικονόμηση ενέργειας – Ενεργειακή περιήγηση
  4. Ενεργειακές κοινότητες: πώς λειτουργούν, πώς παράγουν ενέργεια, πώς προστατεύουν το κλίμα
  5. Προσομοίωση λήψης αποφάσεων-μελέτη περίπτωσης ενεργειακής κοινότητας

Διοργανωτές