Σύνδεσμοι

Διαχείριση

Συμβουλές προς μαθητές

13 Απρίλιος 2015

Αγαπητοί μαθητές, παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε κάποιες πολύ χρήσιμες συμβουλές, ώστε να μπορείτε να χαίρεστε το διαδίκτυο με ασφάλεια!

• Μην δίνετε προσωπικά σας στοιχεία και να μην αποκαλύπτετε λεπτομέρειες τις προσωπικής σας ζωής σε άλλους χρήστες στο Internet σε καμία περίπτωση
  • Μην γνωστοποιείτε σε άγνωστους μέσω του διαδικτύου τα στοιχεία επικοινωνίας σας ( e-mail, αριθμούς τηλεφώνων ) και την διεύθυνση της κατοικίας σας, του σχολείου σας κλπ
  • Μην αποκαλύπτετε τους  κωδικούς πρόσβασης (password)  που χρησιμοποιείτε  στις διάφορες υπηρεσίες του διαδικτύου.
  • Μην επιχειρείτε συναλλαγές μέσω του διαδικτύου για την αγορά προϊόντων κλπ και μην δίνετε ποτέ στοιχεία που αφορούν πιστωτικές κάρτες που τυχόν γνωρίζετε.
  • Κατά την επίσκεψη σας στους διάφορους δικτυακούς τόπους μην συμπληρώνετε φόρμες με τα ως άνω στοιχεία όταν σας ζητούνται.
  • Μην στέλνετε υλικό από τον δικό σας  υπολογιστή (φωτογραφίες, μουσική κλπ)
  • Να έχετε υπόψη σας ότι τα προϊόντα της πνευματικής δημιουργίας (Μουσική, Λογοτεχνία, Κινηματογράφος – Video κλπ) προστατεύονται και η διανομή τους μέσω του διαδικτύου είναι παράνομη πράξη.
  • Το ίδιο παράνομη πράξη θεωρείτε η διακίνηση προγραμμάτων υπολογιστών (λογισμικού-Software) εκτός και ανήκουν στην ιδική κατηγορία του Ελεύθερου Λογισμικού. Σε κάθε περίπτωση διαβάστε ή συμβουλευτείτε τους μεγαλύτερους σε σχέση με τους όρους χρήσης και αν επιτρέπεται η ελεύθερη διακίνηση του.
  • Μην χρησιμοποιείτε οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκετε στο διαδίκτυο. Δεν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή, ακόμα και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια ( προγράμματα Δούρειοι Ίπποι)
  • Μην ανοίγετε e-mail από άγνωστους αποστολείς με περίεργα θέματα (subject) ή χωρίς θέμα.
  • Προσοχή στα επισυναπτόμενα πολλά απ’ αυτά είναι ιοί ή Δούρειοι Ίπποι και μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα στον υπολογιστή σας.
  • Να συζητάτε με τους δασκάλους σας, τους γονείς σας και  μεγαλύτερους χρήστες του Internet, για τις δραστηριότητές σας στο διαδίκτυο ιδιαίτερα αν αντιμετωπίσετε οτιδήποτε περίεργο ή ασυνήθιστο
  • Να είστε επιφυλακτικοί να αποδεχτείτε  και να υποβάλετε στην κρίση της λογικής σας, ότι διαβάζετε στους διάφορους δικτυακούς τόπους του διαδικτύου  ή ότι σας  λένε οι άλλοι χρήστες.

Αυτές είναι και οι συστάσεις που προτείνονται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο(www.sch.gr)