Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2022!!!!

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (EU CodeWeek) είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Φέτος συμμετείχαμε κι εμείς για 1η φορά μαζί με πολλά άλλα σχολεία

από Ελλάδα και Ευρώπη(250 σχολεία από 10 χώρες),

στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα με την δραστηριότητα

«Happy Birthday CodeWeek»!!!

Ετοιμάσαμε έναν Χάρτη Γενεθλίων για την μελισσούλα Beebot όπου οι μαθητές καλούνται να προγραμματίσουν την Beebot για να συλλέξει τα δώρα και να τα πάει στην τούρτα γενεθλίων της.

Όλα τα σχολεία έπρεπε να «κρύψουν» ένα δώρο σε ένα από τα υπόλοιπα τετραγωνάκια και να στείλουν τον κώδικα στα άλλα σχολεία

02

ώστε να μπορέσουν να το βρουν οι μαθητές «αποκωδικοποιώντας» που βρίσκεται το δωράκι του κάθε σχολείου!!!

Η δραστηριότητα μας ξεκίνησε στις 6/10 με αφορμή ένα γράμμα που λάβαμε από τον κ. Code

03

και μας καλούσε να συμμετέχουν στη δραστηριότητα αυτή. Αρχικά, φτιάξαμε ένα «χαλί» όπως ακριβώς ο χάρτης.

04.png

Στη συνέχεια, τα παιδιά εξοικειώθηκαν με απλές λειτουργίες της μελισσούλας Beebot επειδή το νηπιαγωγείο μας δεν διαθέτει ρομποτάκι.

0506

07

Τις επόμενες μέρες σπάσαμε κώδικες από διάφορα νηπιαγωγεία της Ελλάδας όπως τον κώδικα του 2ου Νηπιαγωγείου Πύργου

0809

010011

του Νηπιαγωγείου Βαρβάσαινας

012013

014

του Νηπιαγωγείου Αρέθουσας

015016

017

και του Νηπιαγωγείου Βροντούς

018019

020

Τέλος, ζωγραφίσαμε το δικό μας δώρο

021

και το «κρύψαμε» μέσα στον χάρτη.

Στείλαμε τον «κρυμμένο» μας κώδικα στα άλλα σχολεία να τον αποκωδικοποιήσουν…

022023

024025