Τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου

Ένα video για τα 7 θαύματα του κόσμου από τους μαθητές του 6ου Δημοτικού σχολείου.

Κατηγορία:  Ιστορία      Με ετικέτα:

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Ο πιο συνήθης κωδικός για το έτος 2016!

Απίστευτο και όμως αληθινό! Ο πιο συνήθης κωδικός στο Διαδίκτυο συνεχίζει να είναι ο… 123456!

Δείτε τους 25 πιο συνήθεις κωδικούς για το έτος 2016 και λάβετε τα μέτρα σας, εάν ο δικός σας κωδικός βρίσκετε μέσα σε αυτή τη λίστα, ή είναι παρεμφερής!

Πηγή: http://www.saferinternet.gr (19/01/2017)

Κατηγορία:  Εκπαιδευτικό Υλικό

6η Μαρτίου: Ημέρα κατά του Bullying

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Στα πλαίσια των εκδηλώσεων του 6ου Δημοτικού Σχολείου οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν και παρουσίασαν video με θέμα τη διαφορετικότητα με σκοπό να ευαισθητοποιήσουν τους συμμαθητές τους.

Κατηγορία:  Δράσεις ,Εκδηλώσεις για την 6η Μαρτίου      Με ετικέτα:

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

To video που ακολουθεί είναι μια παραγωγή του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου/Τομέας Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, που έχει στόχο   να μας προβληματίσει σχετικά με  τους κινδύνους από την απερίσκεπτη χρήση του διαδικτύου.

Επιπλέον μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες  και στην παρακάτω παρουσίαση του συναδέλφου Μυρμηγκάκη Πασχάλη από το ΕΠΑΛ Παραδεισίου Ρόδου.

Μη ιομορφικό Κακόβουλο Λογισμικό

2007-Haziran-guvenlik

Εισαγωγή:

Αν και το ιομορφικό λογισμικό είναι η πιο διαδεδομένη και, συνεπώς, γνωστότερη μορφή κακόβουλου λογισμικού, υπάρχουν και άλλες μορφές κακόβουλου λογισμικού εξίσου επικίνδυνες για την ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων. Αυτές είναι:

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο αρχείο: Μη ιομορφικό κακόβουλο λογισμικό

Wild Web Woods

Picture

Το Wild Web Woods  είναι ένα δωρεάν διαδικτυακό παιχνίδι για την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Αποτελεί μέρος του προγράμματος του Συμβουλίου της Ευρώπης ”Χτίζοντας μια Ευρώπη για τα παιδιά και μαζί με τα παιδιά”.

Και να θυμάστε!

• Τα άτομα που γνωρίζετε στο Διαδίκτυο δεν είναι πάντοτε αυτά που ισχυρίζονται ότι είναι. Μπορεί να  σας     λένε ψέματα για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη σας.
  • Μην δίνετε ποτέ τα προσωπικά σας στοιχεία, ούτε να αποκαλύπτετε σε άλλους χρήστες του Διαδικτύου πληροφορίες που αφορούν τους φίλους σας, την οικογένειά σας ή το σχολείο σας.
  • Μην αποκαλύπτετε τους κωδικούς πρόσβασης (password) που χρησιμοποιείτε.
  • Να είστε επιφυλακτικός/ή ως προς την αποδοχή όσων διαβάζετε στο Διαδίκτυο ή αυτών που σας λένε οι άλλοι χρήστες του.
  • Συζητήστε με τους δασκάλους σας, τους γονείς σας και με πρόσωπα που εμπιστεύεστε για τις δραστηριότητες σας στο Διαδίκτυο, ιδιαίτερα αν αντιμετωπίσετε οτιδήποτε περίεργο ή ασυνήθιστο.
  • Μην χρησιμοποιείτε οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκετε στο Διαδίκτυο. Δεν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή, ακόμα και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια.

Κατηγορία:  Εκπαιδευτικό Υλικό ,ΤΠΕ

Κακόβουλο Λογισμικό

ασφάλεια-υπολογιστών-21714062

Ιομορφικό Λογισμικό

Ιός (virus) είναι ένα πρόγραμμα που μπορεί να «μολύνει» άλλα προγράμματα τροποποιώντας τα. Η τροποποίηση περιλαμβάνει  και την εισαγωγή στο πρόγραμμα που μολύνεται ενός αντιγράφου του ιού, που στη συνέχεια μπορεί να μολύνει και άλλα προγράμματα.

Οι βασικοί τύποι ιών είναι πέντε:

Παρασιτικοί (parasitic):Οι ιοί αυτοί προσαρτώνται σε εκτελέσιμα αρχεία και αναπαράγονται, όταν εκτελεστεί το μολυσμένο πρόγραμμα, βρίσκοντας και άλλα εκτελέσιμα αρχεία για να μολύνουν.

Παραμένοντες στη μνήμη (memory–resident): Οι ιοί αυτοί εγκαθίστανται στην κύρια μνήμη ως τμήματα προγραμμάτων που παραμένουν στη μνήμη. Από τη στιγμή της εγκατάστασής τους, οι ιοί αυτοί μολύνουν κάθε πρόγραμμα που εκτελείται.

Τομέα εκκίνησης (boot): Οι ιοί αυτοί μολύνουν τον τομέα εκκίνησης του δίσκου. Διαδίδονται όταν το σύστημα εκκινήσει από το δίσκο που περιέχει τον ιό.

Δυσανιχνεύσιμοι (stealth): Οι ιοί αυτοί είναι ειδικά σχεδιασμένοι ώστε να αποφεύγουν την ανίχνευση από ειδικό αντιβιοτικό λογισμικό.

Πολυμορφικοί (polymorphic): Οι ιοί αυτοί μεταλλάσσονται µε κάθε μόλυνση, αλλάζοντας την υπογραφή τους και καθιστώντας έτσι αδύνατη την ανίχνευσή τους µέσω αυτής.