Συμμετοχή 3ου Λυκείου στην ημέρα μνήμης του ολοκαυτώματος

Με υπεύθυνο  καθηγητή  τον  κύριο  ΝΙΚΟ  ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟ  πραγματοποιήθηκε  με  επιτυχία  στο  σχολείο  μας  εκδήλωση  για  την ημέρα μνήμης του ολοκαυτώματος την  Παρασκευή  27-1-2017.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή 3ου Λυκείου στην ημέρα μνήμης του ολοκαυτώματος

Πρόγραμμα EUROSCOLA – Διεξαγωγή Μαθητικού Διαγωνισμού

Το 3ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας ανακοινώνει ότι την Τετάρτη 14-12-2016 εντός της σχολικής μονάδας του θα διεξαχθεί γραπτός διαγωνισμός ,ο οποίος διοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων. Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί εντός του σχολικού ωραρίου με την ευθύνη του Διευθυντή και θα έχει διάρκεια 2 (δύο) ώρες. Μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές /τριες που φοιτούν στις Β’ & Γ’ τάξεις του  Λυκείου μας.                                                                                                                                                     Το θέμα του διαγωνισμού είναι : «Ευρωπαική Ιθαγένεια : πολιτικά δικαιώματα  και συμμετοχή στη δημοκρατική ζωή της ΄Ενωσης. Όπως ορίζεται στο Άρθρο 9 της Συνθήκης για την Ευρωπαική Ένωση (ΣΕΕ), η ευρωπαική ιθαγένεια αποτελεί το πρώτο βήμα στη διαμόρφωση της ευρωπαικής ταυτότητας. Ποια δικαιώματα απορρέουν από την ιδιότητα του Ευρωπαίου Πολίτη και πως αυτά συμβάλλουν στη διαμόρφωση της ευρωπαικής ταυτότητας;».                                                    Τα κριτήρια μοριοδότησης  για την επιλογή των μαθητών/τριών είναι:
Α) βαθμός εργασίας- έκθεσης (60%)
Β) Πολύ καλή γνώση Αγγλικής ή Γαλλικής Γλώσσας (20%), η οποία να αποδεικνύεται με     πτυχίο. Θα προτιμούνται οι έχοντες πτυχίο υψηλότερης βαθμίδας                                           Γ) Καλή γενική επίδοση (μέσος όρος επίδοσης σχ. έτους 2014-2015) στα μαθήματα του σχολείου (20%)                                                                                                                                                                      Οι  μαθητές /τριες που θέλουν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό μπορούν να χρησιμοποιήσουν για την προετοιμασία τους τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://ec.europa.eu/justice/citizen/index_el.htm                                         Σημειώνεται ότι στην ημερίδα EUROSCOLA που διοργανώνεται  στις 09 Μαρτίου 2017, στο Στρασβούργο η Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Ιονίων Νήσων θα εκπροσωπηθεί στην ημερίδα από 24 μαθητές/τριες  , από τις Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας, Λευκάδας,Κεφαλληνίας και Ζακύνθου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα EUROSCOLA – Διεξαγωγή Μαθητικού Διαγωνισμού

Πρόγραμμα EUROSCOLA – Διεξαγωγή Μαθητικού Διαγωνισμού

Α) βαθμός εργασίας- έκθεσης (60%)

Καλημέρα κόσμε!