Σκοποί και στόχοι του μαθήματος της λογοτεχνίας

• Η δημιουργία ενός «έθνους αναγνωστών».
  • Η μετατροπή  της σχολικής τάξης σε  μια κοινότητα αναγνωστών, η οποία θα διέπεται από τις αξίες της
    δημοκρατίας, της ισότητας, του σεβασμού της, του πλουραλισμού, του διαλόγου, τηςδιαπολιτισμικής συνείδησης.
  • Η καλλιέργεια  αναγνωστικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων, μέσα από την
    αξιοποίησηδιαφορετικών  κειμένων.

Σκοποί της διδασκαλίας των λογοτεχνικών κειμένων

• Να κατανοήσουν  τη σχετικότητα και την πολλαπλότητα τωνερμηνευτικών προσεγγίσεων .
  • Να εντοπίζουν και να αναγνωρίζουν τις αξίες και τις ιδέες που ενυπάρχουν στα λογοτεχνικά κείμενα. Να
    κατανοήσουν ότι οι πολιτισμικές αξίες σχετίζονται με το χώρο, το χρόνο και την κοινωνική ομάδα που τις
    παράγει.
  • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με διαφορετικά λογοτεχνικά είδη και να κατανοήσουν ότι αυτά ανταποκρίνονται σε διαφορετικούς σκοπούς και
    ιστορικές ανάγκες.
  • Να κατανοήσουν ότι οι αλλαγές που σημειώνονται στη λογοτεχνία δεν είναι αυθαίρετες ή τυχαίες αλλά εντάσσονται στο πλαίσιο γενικότερων καλλιτεχνικών και πολιτισμικών ρευμάτων.
  • Να κατανοήσουν την έννοια του λογοτεχνικού κινήματος και τη σχέση ενός λογοτεχνικού κινήματος με την εποχή του.

Δεξιότητες που αναμένεται να αποκτήσουν οι μαθητές

• Ανάπτυξη αιτιολογημένης και τεκμηριωμένης προσωπικής άποψης, αρέσκειας ή απαρέσκειας, για τα
    κείμενα που διαβάζουν. Αυτοαξιολόγηση της δικής τους ερμηνευτικής προσέγγισης καθώς και εκείνης των
    συμμαθητών τους.
  • Αναγνώριση των πολιτισμικών στοιχείων που υπάρχουν σε κάθε κείμενο και προσδιορισμός της ιστορικότητάςτους.
  • Αναγνώριση και περιγραφή ιστορικού πλαισίου:χρόνος, χώρος, ιστορικά γεγονότα που ορίζουν την εξέλιξη της πλοκής, τους χαρακτήρες, καθώς και την οπτική γωνία του συγγραφέα.
  • Αναγνώριση και περιγραφή των συμβάσεων και τεχνικών των λογοτεχνικών κειμένων.
  • Μετουσίωση και μεταφορά των συναισθημάτων που τους προκαλεί μια λογοτεχνική ανάγνωση σε νέο κείμενο κάθε είδους: πεζό, ποιητικό, δοκιμιακό, ζωγραφικό, μουσικό, δραματικό.

Λογοτεχνία και ΤΠΕ

• Να χρησιμοποιήσει όλους  τους διαθέσιμους  πόρους που έχει στη διάθεσή του τώρα ο εκπαιδευτικός και ο μαθητής.
  • Να διευρύνει το πολιτισμικό υπόβαθρο του μαθητή προσφέροντας γνώσεις, πληροφορίες, εικόνες, ακούσματα.
  • Να φέρει σε επαφή τον μαθητή με πολύ περισσότερα λογοτεχνικά κείμενα από αυτά που είναι διαθέσιμα στα σχολικά ανθολόγια.
  • Να δώσει τις δυνατότητες στους μαθητές να κατανοήσουν την κατασκευή των λογοτεχνικώνκειμένων, επεμβαίνοντας σ’ αυτά με τροποποιήσεις
    και πειραματιζόμενοι με τη δημιουργική γραφή.
  • Να προωθήσει νέους τρόπους συνεργασίας των μαθητών μεταξύ τους  (forum, blog, wikis).

Σελίδες: 1 2 3 4 5