«Τα παραδοσιακά μέσα μεταδίδουν μηνύματα. Τα ιστολόγια προκαλούν συζητήσεις»

Ο Loic Le Meur αναφέρει : «Τα παραδοσιακά μέσα μεταδίδουν μηνύματα. Τα ιστολόγια προκαλούν συζητήσεις».
Σχολιάζοντας την παραπάνω αναφορά, θα έλεγα ότι τα παραδοσιακά μέσα π.χ. email, newsletter κ.α. δίνουν τη δυνατότητα μεταφοράς μηνυμάτων στο πλαίσιο μιας απρόσωπης κατά κύριο λόγο επικοινωνίας.
Αντιθέτως, η χρήση του ιστολογίου επιτρέπει τη παράθεση σχολίων τα οποία οδηγούν σε συζήτηση. Επίσης δεδομένου ότι ο επισκέπτης του ιστολογίου γνωρίζει τον δημιουργό μέσω του προφίλ του, είναι εύκολη η ανάπτυξη συζήτησης. Τέλος, υπάρχουν φορές που τα ίδια τα σχόλια μπορεί να είναι πιο ενδιαφέροντα από την αρχική ανάρτηση και να προκαλούν μια αλυσιδωτή συζήτηση μεταξύ των επισκεπτών του ιστολογίου.

Σχετικά με ΕΙΡΗΝΗ ΤΖΩΤΖΟΥ

I am an English teacher in state education in Greece.

The aim of this blog is to provide learning and teaching material to EFL learners and teachers.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.