La visio dans toutes les écoles

Για τους Γαλλόφωνους :  δηλώστε συμμετοχή στο desktop σας !!!!!!

25 Μαΐου – 6 Ιουνίου: La visio dans toutes les écoles

Ειδικός: Jean-François Raffestin
Γλώσσα: Γαλλικά
Κοινό: Όλοι οι εκπαιδευτικοί του eTwinning
Έναρξη αιτήσεων: 18 Μαΐου

Η οπτική επικοινωνία (ΟΕ), είτε πρόκειται για βιντεοκλήση, είτε για βιντεοσύσκεψη, για συνεργασία μέσω βίντεο, συνεργασία μέσω διαδικτύου ή τηλεπαρουσίαση, διεισδύει σε επιχειρήσεις, διοικήσεις, εργοστάσια, πανεπιστήμια &hellip. Ήρθε λοιπόν η ώρα να μπει στα σχολεία και στα κολλέγια, τώρα που έχουμε πια υψηλής ποιότητας και οικονομικά προσιτές λύσεις.

Στόχος αυτής της Εκδήλωσης Μάθησης είναι να εκτιμήσουν οι εκπαιδευτικοί τις δυνατότητες ενός τέτοιου εργαλείου, καθώς περιγράφονται οι βασικές αρχές της οπτικής επικοινωνίας και του τρόπου που λειτουργεί, δίνονται εξηγήσεις για τα διαφορετικά είδη λύσεων που διατίθενται, αναγνωρίζεται ότι πρόκειται για κάτι αρκετά φθηνό για κάθε σχολείο, παρουσιάζεται ένα ευρύ φάσμα περιπτώσεων χρήσης στην εκπαίδευση και τέλος αναλύεται το βήμα για την αποτελεσματική ενσωμάτωση της ΟΕ στο σχολείο σας.