Όταν το φθινόπωρο αποφασίσαμε ( μαθητές-μαθήτριες και καθηγήτρια) να συμμετέχουμε σε αυτή τη διαδικασία το κάναμε με χαρά. Δεν φανταζόμασταν όμως τότε, πως αυτή η εργασία θα μας ταξίδευε σε μια Ιθάκη. Δε φανταστήκαμε ότι ο δρόμος που παίρναμε θα μας επεφύλασσε τόσες εκπλήξεις , πως θα ήταν «γεμάτος περιπέτεια, γεμάτος γνώση». τη συνάδελφο Adele Berezovskaja του σχολείου Azuolas του Prienai της Λιθουανίας και τους μαθητές και μαθήτριές της για την αποδοχή της συνεργασίας και τη συνεργασία τους
το διευθυντή του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου για τη σχολική χρονιά 2008-2009, κ. Παπανικολάου και το Σύλλογο των καθηγητών που διευκόλυναν την προσπάθειά μας.
Τις καθηγήτριες των Αγγλικών του σχολείου μας, κ. Δημοπούλου Γεωργία για το 2008-2009 και κ. Κανιούρα Ουρανία για το 2009-2010 και τη συνάδελφο κ Φωτεινή Καββέτσου.
το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για τη φιλοξενία του Blog
την Ομάδα Ανάπτυξης του ΠΣΔ για την πολύτιμη βοήθειά της
όλους τους μαθητές και μαθήτριές μου για την καλή συνεργασία που είχαμε αλλά και για όλα αυτά που με έμαθαν και με μαθαίνουν συνέχεια.
Η υπεύθυνη καθηγήτρια: Σοφία Γ. Σμυρνή