Πράξεις καλοσύνης

Διαβάσαμε «Το δώρο της παπλωματούς» ένα υπέροχο σύγχρονο παραμύθι που μιλά για τη χαρά της προσφοράς.

το δώρο της παπλωματούς

Ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας σημείο από την ιστορία και θυμηθήκαμε κάποια φορά που χαρίσαμε κάτι δικό μας σε κάποιον άλλο. Συζητήσαμε για το πως οι πράξεις καλοσύνης μας δίνουν  δύναμη και μας κάνουν να νιώθουμε ευτυχισμένοι.

Διαβάσαμε  το βιβλίο «Η καλοσύνη ξεκινά από εσένα» όπου ακολουθήσαμε τη Maddy όλη τη μέρα της στο σχολείο, και μάθαμε  πόσο εύκολο  είναι να σκορπίσουμε καλοσύνη! Από το να περιμένουμε την σειρά μας μέχρι να συμπεριλάβουμε κάποιον στο παιχνίδι μάθαμε  ότι καμία πράξη καλοσύνης, όσο μικρή κι αν είναι, δεν πάει ποτέ χαμένη!

Screenshot 2

Παίξαμε τον «Τροχό της Καλοσύνης» και μιλήσαμε για κάποια φορά που δείξαμε καλοσύνη: λέγοντας συγγνώμη, με το να είμαστε ευγενικοί, περιμένοντας την σειρά μας, βοηθώντας κάποιον, συμπεριλαμβάνοντας κάποιον στο παιχνίδι και δείχνοντας σεβασμό.

Χωρίς τίτλο

Χρησιμοποιήσαμε τις εικόνες του βιβλίου για να φτιάξουμε κάρτες συζήτησης, χωριστήκαμε σε ζευγάρια πήραμε μια κάρτα την περιγράψαμε με το ταίρι μας και την αποδώσαμε θεατρικά στην ολομέλεια. Οι υπόλοιποι συμμαθητές μας έπρεπε να μαντέψουν ποια πράξη καλοσύνης είναι. Επίσης αναφέραμε και καταγράψαμε τις λέξεις καλοσύνης που μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε σε κάθε περίπτωση.

collageλεξεις καλοσύνης

Με τις καρδιές που ζωγραφίσαμε για το eTwinning πρόγραμμα και τις λέξεις καλοσύνης φτιάξαμε μια ομαδική ζωγραφιά με τον τίτλο «Η καλοσύνη μας απογειώνει»

shapeCollage

With glasses

Στα πλαίσια του eTwinning προγράμματος We are STARS φτιάξαμε μια συνεργατική αφίσα με τίτλο «Βροχή καλοσύνης»

Κάθε σχολείο έπρεπε να διακοσμήσει  μια καρδιά και να γράψει στο κέντρο της μια λέξη που να δείχνει καλοσύνη. Το δικό μας σχολείο συμμετείχε με αυτή την καρδιά μετά από ψηφοφορία.

καρδιά20240415 20453192 removebg preview

photo collage.png 1

Ζωγραφίζουμε ο καθένας την δική του καρδιά

photo collage.png

Ψηφίζουμε την αγαπημένη μας καρδιά

Παίξαμε με τους εταίρους μας από την Ιταλία,  από το ScInf San Michele Terni, τρίλιζα και βγήκαμε ισοπαλία.

Χωρίς τίτλο

Ευχαριστούμε τα παιδιά της κυρίας Barbara Trivelli που έπαιξαν μαζί μας

Τέλος, συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας με θέμα τις Πράξεις Καλοσύνης

photo collage 1.png 1

Χρωματίζω σύμφωνα με τον αριθμό

photo collage 1.png 1 1

Απεικονίζω δεδομένα με ραβδόγραμμα

photo collage.png 2

Κατηγοριοποιώ συμπεριφορές σε καλές και κακές

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.