Διαβάσαμε «Το δώρο της παπλωματούς» ένα υπέροχο σύγχρονο παραμύθι που μιλά για τη χαρά της προσφοράς.
Ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας σημείο από την ιστορία και θυμηθήκαμε κάποια φορά που χαρίσαμε κάτι δικό μας σε κάποιον άλλο. Συζητήσαμε για το πως οι πράξεις καλοσύνης μας δίνουν δύναμη και μας κάνουν να νιώθουμε ευτυχισμένοι.
Διαβάσαμε το βιβλίο «Η καλοσύνη ξεκινά από εσένα» όπου ακολουθήσαμε τη Maddy όλη τη μέρα της στο σχολείο, και μάθαμε πόσο εύκολο είναι να σκορπίσουμε καλοσύνη! Από το να περιμένουμε την σειρά μας μέχρι να συμπεριλάβουμε κάποιον στο παιχνίδι μάθαμε ότι καμία πράξη καλοσύνης, όσο μικρή κι αν είναι, δεν πάει ποτέ χαμένη!
Παίξαμε τον «Τροχό της Καλοσύνης» και μιλήσαμε για κάποια φορά που δείξαμε καλοσύνη: λέγοντας συγγνώμη, με το να είμαστε ευγενικοί, περιμένοντας την σειρά μας, βοηθώντας κάποιον, συμπεριλαμβάνοντας κάποιον στο παιχνίδι και δείχνοντας σεβασμό.
https://wheelofnames.com/ewr-ytf
Χρησιμοποιήσαμε τις εικόνες του βιβλίου για να φτιάξουμε κάρτες συζήτησης, χωριστήκαμε σε ζευγάρια πήραμε μια κάρτα την περιγράψαμε με το ταίρι μας και την αποδώσαμε θεατρικά στην ολομέλεια. Οι υπόλοιποι συμμαθητές μας έπρεπε να μαντέψουν ποια πράξη καλοσύνης είναι. Επίσης αναφέραμε και καταγράψαμε τις λέξεις καλοσύνης που μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε σε κάθε περίπτωση.
Με τις καρδιές που ζωγραφίσαμε για το eTwinning πρόγραμμα και τις λέξεις καλοσύνης φτιάξαμε μια ομαδική ζωγραφιά με τον τίτλο «Η καλοσύνη μας απογειώνει»
Στα πλαίσια του eTwinning προγράμματος We are STARS φτιάξαμε μια συνεργατική αφίσα με τίτλο «Βροχή καλοσύνης»
Κάθε σχολείο έπρεπε να διακοσμήσει μια καρδιά και να γράψει στο κέντρο της μια λέξη που να δείχνει καλοσύνη. Το δικό μας σχολείο συμμετείχε με αυτή την καρδιά μετά από ψηφοφορία.
Παίξαμε με τους εταίρους μας από την Ιταλία, από το ScInf San Michele Terni, τρίλιζα και βγήκαμε ισοπαλία.
Τέλος, συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας με θέμα τις Πράξεις Καλοσύνης