Φιλαναγνωσία

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 20-12-2019

Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας οι μαθητές/τριες της Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξης επεξεργάστηκαν,ανέλυσαν και προβληματίστηκαν πάνω στο διήγημα “Το Καπλάνι της Βιτρίνας”,που το είδαν και σε θεατρική παράσταση στο θέατρο ” Αμαλία”.Φυσικά αυτό έγινε με τη βοήθεια της κ. Ανδρεοπούλου  Κωνσταντίνας,της εθελόντριας, υπεύθυνης της δημοτικής βιβλιοθήκης του Δήμου Θερμαϊκού.

OPEN DOORS

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 20-12-2019

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης προγραμμάτισαν παιχνίδια και προσκάλεσαν τα παιδιά των άλλων τάξεων να τα δοκιμάσουν με σκοπό να μπορέσουν να γίνουν δημιουργοί και όχι απλοί χρήστες των παιχνιδιών.

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 19-12-2019

Οι μαθητές /τριες της Β΄τάξης αναβίωσαν με τα θεατρικά τους πολλά έθιμα των Χριστουγέννων, τραγούδησαν τα κάλαντα της Ανατολικής Ρωμυλίας και αρκετών περιοχών της Ελλάδας. Επίσης χόρεψαν παραδοσιακούς  χορούς.

Οι Καλικάντζαροι

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 19-12-2019

Την Πέμπτη 19/12/2019 επισκέφτηκαν τους μαθητές/τριες του σχολείου μας οι Καλικάντζαροι.

Τα κάλαντα στα “Γαλλικά”

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 18-12-2019

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης λένε τα κάλαντα των Χριστουγέννων  στα “Γαλλικά”.

To Καπλάνι της Βιτρίνας

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 17-12-2019

Οι μαθητές της Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης τη Δευτέρα 16/12/2019 παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Το Καπλάνι της Βιτρίνας” στο θέατρο Αμαλία. Οι εντυπώσεις άριστες.

Ανάγνωση Παραμυθιού

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 16-12-2019

Οι μαθητές /τριες της Α΄, Β΄ και  Γ΄τάξης συμμετείχαν βιωματικά στην ανάγνωση του παραμυθιού “Φον  Κουραμπιέ” του συγγραφέα κ. Κυριάκου Χαρίτου που αφηγείται τη διαμάχη ανάμεσα στον Κόμη Κουραμπιέ και τον κόμη Μελομακαρόνη.Η ανάγνωση του παραμυθιού έγινε από την εθελόντρια της Δημοτικής Βιβλιοθήκης κ.Ανδρεοπούλου Κωνσταντίνα.

Προσμονή Χριστουγέννων!!!

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 11-12-2019

Χριστούγεννα 2019! Περιμένουμε όλοι μας μικροί και μεγάλοι τις άγιες τούτες  ημέρες αγάπης. Το σχολείο μας γέμισε σήμερα αγιοβασιλάκια που θα στολίσουν τα σπίτια μας με κεραμικά στολίδια.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στη μανούλα κ.Τζέσυ καλλιτέχνη μικρογλυπτικής και πηλοπλαστικής που καθοδήγησε τους μικρούς μαθητές μας και ενίσχυσε τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες.

Το χαμόγελο του παιδιού στο σχολείο μας

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 11-12-2019

Οι μαθητές και μαθήτριες του 3ου Δημοτικού Σχολείου Επανομής  και φέτος πρόσφεραν την αγάπη τους και την αλληλεγγύη τους στο “Χαμόγελό του Παιδιού”.   Τους αξίζει ένα μεγάλο “Μπράβο “

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 03-12-2019

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας σήμερα 3/12/2019 μέσω εικαστικής παρέμβασης και  βιωματικών  δράσεων εκδήλωσαν την αποδοχή τους και την συμπάθειά τους στα άτομα με προβλήματα  αναπηρίας.