Πρώτες Βοήθειες – ΚΑΡΠΑ από τον σύλλογο «Αγάπη» Βασιλικής Κόμνου

IMG 2793 IMG 2792 IMG 2791 IMG 2788 IMG 2789 IMG 2784 IMG 2781 Την Πέμπτη 25/4 στο Δημοτικό θέατρο Ν. Μουδανιών

πραγματοποιήθηκε ενημερωτικό-εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα: «Πρώτες Βοήθειες-Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση» από τον σύλλογο «Αγάπη» Βασιλικής Κόμνουστους μαθητές της Γ΄ Λυκείου.

Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για την αξία της ΚΑΡΠΑ και να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν μια επείγουσα κατάσταση αν χρειαστεί.

Κατά την διάρκεια του σεμιναρίου έγινε συζήτηση-ενημέρωση από τους διασώστες του συλλόγου και οι μαθητές διδάχτηκαν:

Καρδιακές μαλάξεις πάνω σε εκπαιδευτικά προπλάσματα (ΚΑΡΠΑ).
Τεχνική Heimlich σε περίπτωση πνιγμονής.
Χρήση φορητού απινιδωτή.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά, την πρόεδρο του συλλόγου, Κα Ελένη Τσώνη, που με την καθηλωτική της ομιλία μας συγκίνησε, μας συμβούλεψε και μας δίδαξε ότι: Η αγάπη και η προσφορά σώζουν ζωές!