ΕΠΑ.Λ. Μεσσήνης – Μ.Ν.Α.Ε. “ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ”

27 Μαΐου 2022 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από ΕΠΑΛ ΜΕΣΣΗΝΗΣ

Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ. – Σχέδια Δράσης» το ΕΠΑΛ ΜΕΣΣΗΝΗΣ χρηματοδοτήθηκε κι ολοκλήρωσε το έτος 2021-2022 το Σχέδιο Δράσης «ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ».

Οι μαθητές του σχολείου, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Σακκά Ελεονώρα, Πανέτα Γαβριήλ και Ντισπυράκη Πελαγία δημιούργησαν τοιχογραφίες, ξύλινες κατασκευές (σαλόνια), πράσινες γωνιές, ψηφιδωτά, αφίσες και σχολικά φυλλάδια.

Κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του Προγράμματος οι μαθητές κατάφεραν να εργαστούν σε ομάδες για την επίτευξη του στόχου τους, να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας να συνδεθούν πιο προσωπικά με το χώρο του σχολείου, παρεμβαίνοντας σε αυτόν, δημιουργώντας ένα πιο καλαίσθητο περιβάλλον μέσα στο οποίο θα λειτουργούν καθημερινά, νοιώθοντας πιο οικεία κι ευχάριστα