Το σχολείο μας

Το 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Κρύας Βρύσης ιδρύθηκε το 2000, αρχικά σαν ΤΕΕ και το 2006 μετατράπηκε σε ΕΠΑΛ (Επαγγελματικό Λύκειο). Το σχολείο μας βρίσκεται σε αγροτική περιοχή (πεδιάδα Γιαννιτσών) και εξυπηρετεί συνολικά επτά χωριά. Όπως είναι προφανές , η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών μας, προέρχονται από αγροτικές οικογένειες ενώ το οικονομικό τους επίπεδο χαρακτηρίζεται μάλλον χαμηλό.

Στο ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης λειτουργούν πέντε επαγγελματικοί τομείς:

– Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος,

– Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

– Μηχανολογίας

– Πληροφορικής

– Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας

με τις εξής ειδικότητες αντίστοιχα:

– Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

– Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών

– Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

– Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

– Βοηθός Νοσηλευτή

Το προηγούμενο Σχολικό Έτος (2020-2021) φοιτούσαν στο σχολείο μας 114 μαθητές. Περίπου το 15% των μαθητών μας είναι αλλοδαποί είτε με αλλοδαπούς γονείς προερχόμενοι κυρίως από την Αλβανία .Επίσης στο σχολείο μας φοίτησαν και 2 μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που υποστηρίχθηκαν με καθηγητές Παράλληλης Στήριξης ,

Στο συγκεκριμένο σχολικό Έτος υπηρέτησαν 25 εκπαιδευτικοί συνολικά.

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά σε διάφορα Προγράμματα και Δράσεις κάθε χρόνο , όπως : Lets Do it Greece , Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής , Μαθητικά Συνέδρια Πληροφορικής , European School Radio πέραν από τα πολυάριθμα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που αναλαμβάνουν οι καθηγητές.

Υπάρχουν μόνιμες ομάδες Ρομποτικής και Ραδιοφώνου αποτελούμενες από μαθητές μας.

Καθηγητές και μαθητές του σχολείου συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα Erasmus+ ΚΑ1, Κινητικότητας Εκπαιδευτικών και Σχολικής Εκπαίδευσης με κινητικότητες μαθητών/τριών , έργα E-twinning καθως διαθέτουμε και Ετικέτα Ποιότητας εργου E-twinning.

Στο πλαίσιο του θεσμού” Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ” ,

• Υλοποιείται η Διαφοροποιημένη ενισχυτική διδασκαλία (2ος καθηγητής στα Νέα Ελληνικά & Μαθηματικά της Α΄τάξης)
  • Υπάρχει Ψυχολόγος για την υποστήριξη των μαθητών αλλά και των καθηγητών
  • Ορίζεται Σύμβουλος Καθηγητής ανά 2 μαθητές στην Α΄τάξη
  • Υλοποιούνται Σχέδια Δράσης υπό την εποπτεία του ΝΟΕΣΙΣ

Περισσότερες Πληροφορίες για το ΜΝΑΕ μπορείτε να βρείτε στο Μενού Το Σχολείο μας -> Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ

Διατηρούμε ως σχολείο άριστη σχέση με την τοπική κοινότητα συμμετέχοντας όποτε μας ζητηθεί σε δράσεις/εκθέσεις/πρωτοβουλίες που διοργανώνονται από τον Δήμο ή Συλλόγους της περιοχής.

Υποδομές

2 Εργαστήρια Πληροφορικής

1 Εργαστήριο Μηχανολογίας

1 Εργαστήριο Ψυκτικών