Επιστήμη των πολιτών

και Βιώσιμη Ανάπτυξη

Αρχική » Έργα Επιστήμης των Πολιτών για μαθητές

Έργα Επιστήμης των Πολιτών για μαθητές

Η επιστήμη του πολίτη είναι πολύ καλή για τους μαθητές γιατί:

• Τα δεδομένα που συλλέγετε στην τάξη έχουν νόημα!
  • Θα μάθετε να είστε πιο ακριβείς με τη συλλογή των δεδομένων, εάν γνωρίζετε ότι πρόκειται να βοηθήσετε σε ένα μεγαλύτερο σκοπό!
  • Σας βοηθάει να εξερευνήσετε, και έτσι θα αυξηθεί το ενδιαφέρον σας για τις φυσικές επιστήμες

σαν επιστ

Παραδείγματα έργων της Επιστήμης του Πολίτη για μαθητές:

1. Το FIREATHON είναι ένα πρόγραμμα που έχει στόχο να βοηθήσει ομάδες πολιτών να συνεργαστούν για να δημιουργήσουν λύσεις που θα μπορούν να προλάβουν ή και να περιορίσουν το πρόβλημα των πυρκαγιών. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ: FIREATHON
  2. Το «ΠΑΡΑΤΗΡΩ» έχει στόχο να δημιουργήσει ένα πανελλήνιο σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης των αιτιών θανάτου άγριων ζώων που προκλήθηκαν από τον άνθρωπο. Μπορείτε να συμμετέχετε είτε μέσω της εφαρμογής paratiro στο κινητό σας, είτε μέσω της ιστοσελίδας paratiro.gr .
  3. Ο ZOOGRAPHOS είναι μια ψηφιακή πλατφόρμα που δημιουργήθηκε για να καταγράψει την ελληνική πανίδα! Κάθε φορά που εντοπίζουμε ένα ζώο στο φυσικό του περιβάλλον, το φωτογραφίζουμε και το ανεβάζουμε στο δίκτυο της πλατφόρμας , είτε μέσω της εφαρμογής zoographos για τα έξυπνα κινητά, είτε αφού συνδεθούμε στην ιστοσελίδα https://zoographos.biol.uoa.gr/.
  4. Μια από τις πιο δημοφιλείς εφαρμογές φύσης στον κόσμο, το iNaturalist σας βοηθά να αναγνωρίσετε τα φυτά και τα ζώα γύρω σας. Έτσι, καταγράφοντας και κοινοποιώντας τις παρατηρήσεις σας, θα δημιουργήσετε δεδομένα έρευνας για επιστήμονες που εργάζονται για την καλύτερη κατανόηση και προστασία της φύσης. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα του iNaturalist εδώ: inaturalist.org