Οι χριστουγεννιάτικες κάρτες φιλίας

Ένας δάσκαλος σε ένα Δημοτικό Σχολείο στην Ισπανία είχε μια ιδέα:

Μαθητές-τριες από διάφορα σχολεία της Ευρώπης να ετοιμάσουν κάρτες μπαλίτσες με ευχές αδελφοσύνης και να τις στείλουν με το ταχυδρομείο σε άλλα σχολεία.

Στην ιδέα ανταποκρίθηκαν 70 Δημοτικά και Νηπιαγωγεία. Ανάμεσά τους και οι μαθητές του σχολείου μας.

Τα σχολεία χωρίστηκαν σε ομάδες και κάθε ένα ετοίμασε και έστειλε κάρτες στα μέλη της ομάδας του.

Μαθητές από την Α΄ ως την Ε΄ τάξη έγραψαν ευχές στα Ελληνικά και στα Αγγλικά, ζωγράφισαν την Ελληνική σημαία και στην πίσω πλευρά της κάρτας ζωγράφισαν ένα Χριστουγεννιάτικο θέμα. Οι κάρτες μας ταξίδεψαν μέχρι την Φινλανδία, την Ισπανία, την Κροατία και την Σλοβενία, την Τουρκία, τη Γαλλία, την Αυστρία , την Ουκρανία και την Πολωνία! Και περιμέναμε…

Αυτές τις μέρες, στο γραμματοκιβώτιου του σχολείου μας φθάνουν φάκελοι  από τους μακρινούς μας φίλους που μέσα έχουν χειροποίητες κάρτες, συνταγές, φωτογραφίες και προτάσεις για συνεργασία των σχολείων!

«Τα παιδιά αυτά είναι σαν κι εμάς», παρατήρησε ένας μαθητής, κοιτώντας τη φωτογραφία των μαθητών από τη Γαλλία, με ένα μεγάλο χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπό του. Γιατί, όπως έγραψε στην κάρτα του ένα παιδί από την Κροατία : «Η ειρήνη ξεκινά με ένα χαμόγελο-Peace begins with a smile!”