ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ eTwinning

αρχείο λήψης

Φέτος η τάξη μας συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning με θέμα:

“ I’ll tell you a story…”

Το πρόγραμμα απορρέει από την επιθυμία να προωθηθούν σχέσεις χωρίς αποκλεισμούς και να ενισχυθεί η ποικιλομορφία μέσω της ανάγνωσης, της δραματοποίησης και της κατασκευής παραμυθιών, με τη μεθοδολογία της αφήγησης.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν δύο σχολεία από την Ελλάδα,δύο από την Ιταλία,ένα από την Ρουμανία, ένα από την Τουρκία και ένα από τη Μολδαβία.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν γνωρίζοντας διαδικτυακά τις περιοχές των άλλων σχολείων με τα οποία θα συνεργαστούν. Άνοιξαν στους υπολογιστές τους την εφαρμογή google mups περιηγήθηκαν στη βόρεια Ιταλία και συγκεκριμένα στο Castellamonte an Agliè και στο Stigliano μια πόλη στην επαρχία Matera, στην περιοχή Basilicata της νότιας Ιταλίας, το όνομα  της οποίας είναι πιθανό βυζαντινής προέλευσης και προέρχεται από το “Στυλιανό”, ένα ελληνικό όνομα με λατινικό τέλος.

…Και το ταξίδι μας ξεκίνησε διαβάζοντας το ποίημα του Gianni Rodari “Hope”…