Αρχική » Το σχολείο μας

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Το Καλλισπέρειο Διδακτήριο είναι το παλιότερο Λύκειο της πόλης μας με αύξοντα μαθητικό πληθυσμό, κυρίως αστικό, και έμπειρο διδακτικό προσωπικό. Στόχος μας είναι η ανταπόκριση στις προκλήσεις της σύγχρονης εκπαίδευσης και της ολοένα μεταβαλλόμενης κοινωνίας, η ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών και η προετοιμασία υπεύθυνων πολιτών σε συνεργασία με τους γονείς και την κοινότητα. Σταθερά μας είναι η πίστη στην δωρεάν δημόσια παιδεία και τον αντισταθμιστικό της ρόλο στην κοινωνία.

ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ

.gif

2023: Νικόλας Καρνομουράκης, Α1, 2ος στα 200 πρόσθιο, στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Κολύμβησης. 3ος στα 200 μ. πρόσθιο, στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδας.

2022: Παναγιώτα Λύτρα, Α1, 1η στο Ευρωπαϊκο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής (κορίνες)

2022: Άγγελος Βιτάλης Α1, 13ος στο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκακιού

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

surfmicro 1

ΚΑΛΛΙΣΠΕΡΕΙΟΝ ΤΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΣ!

H.ID.RA.N.T

Το Καλλισπέρειο και το Αδριάνειο Υδραγωγείο

Από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα

Κατασκευή μαθητών 2016-17

Περίπατος στη Ρεματιά Χαλανδρίου

Περιβαλλοντική Δράση στη Ρεματιά / Μάιος 2019

ΡΕΜΑΤΙΑ 2023

thumbnail 20230515 112758

Γνωρίζοντας τις εκκλησιές της πόλης μας

agiosnicolaos

Το σχολείο μας

ΔΕΙΤΕ “ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ”, όπως τις ετοίμασε το Α1 (υπεύθυνη καθηγήτρια, κα Κων/να Παντιώρα), 2018-19. Οι τοιχογραφίες στο σχολείο είναι δημιούργημα των μαθητών μας στα πλαίσια του προγράμματος  Let’s do it, Greece! (υπεύθυνες καθηγήτριες, κα Δήμητρα Ευαγγέλου, Ζαφειρούλα Ληξουριώτη και Χαρίκλεια Τσιώτα), 2018-2019, και συμπλήρωσαν τις προϋπάρχουσες από άλλα χρόνια στο εσωτερικό του σχολείου. Το διάστημα 2017-2021, το κτίριο βάφτηκε εσωτερικά, έγινε εγκατάσταση φυσικού αερίου, ανακαινίστηκε το αμφιθέατρο, έγινε αγορά διαδραστικών πινάκων και λάπτοπ για την ενίσχυση της διδασκαλίας. Η είσοδος απέκτησε ράμπα ΑΜΕΑ το σχολικό έτος 2021-22, ενώ ανακαινίστηκαν οι χώροι υγιεινής των μαθητών, τα φώτα και τα παράθυρα σε όλο το κτίριο. Σε όλες τις αίθουσες τοποθετήθηκε σύστημα προβολής οπτικοακουστικών μέσων. Το 2022-23 αντικαταστάθηκαν οι κουρτίνες στις τάξεις, μπήκαν περσίδες στους υπόλοιπους χώρους, άλλαξε ριζικά η είσοδος του σχολείου ενώ ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση ανελκυστήρα. Όλο το οίκημα βάφτηκε και άλλαξε μορφή τον Μάρτιο του 2023.

Διονύσου 22 & Καλλισπέρη

152 34 Χαλάνδρι

mail@1lyk-chalandr.att.sch.gr

τηλ. 210 6812433

fax. 210 6850779

ΟΔΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Τοιχογραφία των Michel Velt και Roos Vink

Η ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ (έως Σεπτέμβριο 2020)

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

από τους μαθητές μας

Πατήστε επάνω στην εικόνα.

η-τάξη

10306 Δωρεάν συμβουλές 24/7

Για μαθητές, γονείς, εκπ/κούς

ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΜΑΣ

Σχολική Βιβλιοθήκη ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.