Αρχική » ΓΙΟΡΤΕΣ » Το Πολυτεχνείο από άλλη οπτική γωνία

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Το Καλλισπέρειο Διδακτήριο είναι το παλιότερο Λύκειο της πόλης μας με αύξοντα μαθητικό πληθυσμό, κυρίως αστικό, και έμπειρο διδακτικό προσωπικό. Στόχος μας είναι η ανταπόκριση στις προκλήσεις της σύγχρονης εκπαίδευσης και της ολοένα μεταβαλλόμενης κοινωνίας, η ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών και η προετοιμασία υπεύθυνων πολιτών σε συνεργασία με τους γονείς και την κοινότητα. Σταθερά μας είναι η πίστη στην δωρεάν δημόσια παιδεία και τον αντισταθμιστικό της ρόλο στην κοινωνία.

ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ

.gif

2023: Νικόλας Καρνομουράκης, Α1, 2ος στα 200 πρόσθιο, στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Κολύμβησης. 3ος στα 200 μ. πρόσθιο, στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδας.

2022: Παναγιώτα Λύτρα, Α1, 1η στο Ευρωπαϊκο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής (κορίνες)

2022: Άγγελος Βιτάλης Α1, 13ος στο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκακιού

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

surfmicro 1

ΚΑΛΛΙΣΠΕΡΕΙΟΝ ΤΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΣ!

H.ID.RA.N.T

Το Καλλισπέρειο και το Αδριάνειο Υδραγωγείο

Από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα

Κατασκευή μαθητών 2016-17

Περίπατος στη Ρεματιά Χαλανδρίου

Περιβαλλοντική Δράση στη Ρεματιά / Μάιος 2019

ΡΕΜΑΤΙΑ 2023

thumbnail 20230515 112758

Γνωρίζοντας τις εκκλησιές της πόλης μας

agiosnicolaos

Το Πολυτεχνείο από άλλη οπτική γωνία

Η ταινία μικρού μήκους του Ιορδάνη Ανανιάδη (2010) παρουσιάζει τα γεγονότα του Πολυτεχνείου μέσα από τα μάτια μιας γάτας. Η πρόσληψη της κραυγής για Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία μπορεί να διαφέρει από γενιά σε γενιά, αλλά τα ιδανικά συνεχίζουν να διαμορφώνουν συνειδήσεις στον τόπο που γέννησε την ιδέα της Δημοκρατίας, και οφείλει να την περιφρουρεί. Όπως δείχνει στο τέλος της η ταινία, είθε να γεμίσουμε τα σχολεία μας με άνθη ευλαβείας προς εκείνους που απέθεσαν τα νιάτα τους στο βωμό ευγενών ιδεών. Δείτε την πατώντας τον σύνδεσμο:

“Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι στο Πολυτεχνείο νιώσαμε πλήρεις υπάρξεις. […] Ένα περίεργο πράγμα. Πιστεύω ότι αυτό έδινε δύναμη στα παιδιά. Και δεν νομίζω πως ήταν ένα συναίσθημα σπάνιο για τους ανθρώπους που βρέθη­καν εκεί. Ερχότανε σαν βουητό. Βουητό που ξεπέρασε και τους μεμονωμένους φοιτητές που μπαίνανε μπροστά και τις παράνομες οργανώσεις. Έχοντας απέναντι τη Δικτατορία στην κρίσιμη στιγμή. Που δεν είναι πια συνεδριάζουμε ή πάμε σ’ ένα ταβερνάκι και κου­βεντιάζουμε για κομματικές γραμμές ή για την ποίηση. Όταν είσαι «ενώπιος ενωπίω» με τη στυγνή, αποτρόπαιη Δικτατορία, τότε προ­κύπτει ενότητα. Η ανάγκη να είναι ο ένας με τον άλλο. Το σημείο που αποδεικνύεται ότι όχι μόνο είναι πολυτέλεια, αλλά και αισχρό να μπουν μπροστά οι διαφορές. Οι μέρες του Πολυτεχνείου ήταν οι μόνες ημέρες στη ζωή μου που ένιωσα πως είμαι καλός άνθρωπος. Στο μυθιστόρημά μου Τα σακιά γράφω στο τέλος για τη μάνα και τον γιο της, πως «για τρία λεπτά στη ζωή τους αισθάνθηκαν ότι δεν έφταιγαν για τίποτα», Αυτό ένιωσα κι εγώ στο Πολυτεχνείο, Εκεί ένιωσα καλός άνθρωπος. Βίωσα το συναίσθημα της αλληλεγγύης, της αυταπάρνησης, και άλλων λέξεων που έχουν αποσυρθεί από τη σημερινή ζωή.”

Ιωάννα Καρυστιάνη, συγγραφέας

από το βιβλίο “ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΕΔΩ” (2019,επιμ. Ιάσ. Χανδρινού)

με 80 μαρτυρίες για την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Αναδημοσίευση από τον ιστότοπο ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Διονύσου 22 & Καλλισπέρη

152 34 Χαλάνδρι

mail@1lyk-chalandr.att.sch.gr

τηλ. 210 6812433

fax. 210 6850779

ΟΔΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Τοιχογραφία των Michel Velt και Roos Vink

Η ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ (έως Σεπτέμβριο 2020)

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

από τους μαθητές μας

Πατήστε επάνω στην εικόνα.

η-τάξη

10306 Δωρεάν συμβουλές 24/7