Ας καλωσορίσουμε το Πάσχα

Γεια σας παιδιά!

Φτάνουμε στο Πάσχα, μια από τις δύο μεγαλύτερες χριστιανικές γιορτές. Σε λίγες μέρες μπαίνουμε στη Μεγάλη Εβδομάδα που ξεκινά με την είσοδο του Ιησού στα Ιεροσόλυμα και την ένθερμη υποδοχή του από τον κόσμo με βάγια. Αυτή είναι η γνωστή μας Κυριακή των Βαΐων. Ακολουθούν οι επόμενες ημέρες της εβδομάδας που ο Χριστός έρχεται αντιμέτωπος με τη σύλληψη, τη δίκη, τη σταύρωση και το θάνατο μέχρι την πανηγυρική του Aνάσταση που γιορτάζουμε την Κυριακή του Πάσχα. Αυτή η χαρμόσυνη είδηση που κάθε χρόνο φέρνει χαμόγελα και χαρά στις καρδιές μας, γιορτάζεται με πολλούς τρόπους.

Φέτος το Πάσχα μας θα είναι διαφορετικό, όμως στο χέρι μας είναι να το γιορτάσουμε και να το ζήσουμε παρέα με την οικογένειά μας, ακολουθώντας τα πασχαλινά μας έθιμα. Ένας τρόπος να γιορτάσουμε το Πάσχα είναι και από εδώ.

Σήμερα λοιπόν θα έχουμε την ευκαιρία:

• να κάνουμε ένα νοερό ταξίδι στο χρόνο και στα όσα έγιναν την Μ. Εβδομάδα, πίσω στα χρόνια του Ιησού
  • να γνωρίσουμε πασχαλινά έθιμα από διάφορα μέρη της Ελλάδας
  • να παίξουμε πασχαλινά διαδικτυακά παιχνίδια

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν!

Πατώντας στο σύνδεσμο http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSDIM-C105/702/4638,20984

μεταφερόμαστε στο σχολικό βιβλίο της Γλώσσας. Από εκεί διαβάζουμε το ποίημα της Γαλάτειας Γρηγοριάδου-Σουρελή “Πάσχα, Κυρίου Πάσχα”. Αφού διαβάσετε το ποίημα αναζητήστε σε 2 σημεία του ψηφιακού βιβλίου τα κουμπιά των εικόνων:

πατώντας πάνω σε αυτά θα μεταφερθείτε στο παλιό βιβλίο Θρησκευτικών της Γ’ Δημοτικού και σε αρχεία με πασχαλινά έθιμα, αντίστοιχα.

Το ψηφιοποιημένο παλιό βιβλίο της Γ’ Δημοτικού εξιστορεί όσα συνέβησαν την Μ. Εβδομάδα, από την αρχή της ως την Ανάσταση και αν θέλετε να τα ξαναδιαβάζετε μπορείτε να μεταβαίνετε σε αυτό και απευθείας από το σύνδεσμο:  http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSA104/89/711,2686/

Πάμε τώρα στα πασχαλινά μας παιχνίδια!

Παιχνίδι με τα έθιμα του Πάσχα

Βάλε στη σειρά τις εικόνες από την ιστορία του Πάσχα

Πασχαλινό σταυρόλεξο

Παιχνίδι με τα έθιμα του Πάσχα