Δανειστική Βιβλιοθήκη

Έναρξη της Δανειστικής Βιβλιοθήκης και προτάσεις προς τους γονείς. Ενημερώνουμε τους γονείς ότι θα λειτουργήσει στο νηπιαγωγείο ο Θεσμός της Δανειστικής Βιβλιοθήκης. Ο δανεισμός βιβλίων από τη βιβλιοθήκη της τάξης και η ανάγνωσή τους στο σπίτι συντελεί στην ανάπτυξη μιας θετικής στάσης απέναντι στο βιβλίο, εξοικειώνει τα παιδιά με το γραπτό λόγο, καθώς επίσης τα εμπλέκει σε μια δημιουργική διαδικασία με τους γονείς.

Τα παιδιά δανείζονται ένα παραμύθι κάθε Παρασκευή. Το βιβλίο το επιλέγουν τα ίδια τα παιδιά από τη βιβλιοθήκη του σχολείου. Η επιστροφή του βιβλίου πρέπει να γίνεται τη Δευτέρα, το αργότερο μέχρι την Τρίτη, για να μπορούν τα παιδιά να παρουσιάζουν το παραμύθι τους.

Μαζί με το βιβλίο δίνεται στο παιδί και ένα έντυπο (φύλλο δανεισμού), για να ζωγραφίσει στο σπίτι ό,τι του άρεσε περισσότερο από το βιβλίο ή όποια άλλη εργασία του ζητηθεί. Με αυτό τον τρόπο ωθείται το παιδί να σκεφτεί πάνω στο περιεχόμενο του βιβλίου. Γι’αυτό το λόγο και η ζωγραφιά πρέπει να γίνεται από τα ίδια τα παιδιά και όχι από τους γονείς. Στο έντυπο υπάρχουν και άλλα στοιχεία (όνομα, τίτλος, συγγραφέας), τα οποία συμπληρώνονται από το παιδί όπως μπορεί. Με την επιστροφή του βιβλίου επιστρέφεται και αυτό το έντυπο και τοποθετείται στο φάκελο του παιδιού. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς αυτά τα φύλλα παρουσιάζουν την εξέλιξη του παιδιού στη γραφή, στη ζωγραφική.

Προσοχή στη διατήρηση των βιβλίων σε καλή κατάσταση!

Να έχετε καλούς δανεισμούς φίλοι μου!