Eleni Kanakari

Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60 Μεσσηνίας

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΦΡΕΝΕ/PEDAGOGICAL FREINET

Celestin Freinet

“Celestin Freinet” από Peri\xf3dico de la XXIX RIDEF διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Η Παιδαγωγική Φρενέ στηρίζεται στις ιδέες του Γάλλου παιδαγωγού Σελεστέιν Φρενέ ο οποίος προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις  ώστε  τα παιδιά να βιώνουν τη χαρά της πρωτοβουλίας, της ελεύθερης επιλογής και της δημιουργίας μέσα από την σχολική εκπαίδευση. Στόχος του ήταν το σχολείο να λειτουργεί ως κοινότητα. Μέσα σε ένα δημοκρατικό κλίμα αποδοχής και αλληλοσεβασμού αναπτύσσεται η ενδυνάμωση των αξιών της υπευθυνότητας, της συνεργασίας και της αλληλοβοήθειας.  Εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες εποικοδομητικά συν-εργάζονται με σκοπό την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, αποσκοπώντας στην κοινωνική τους χειραφέτηση. Οι έννοιες της ελευθερίας, της δημοκρατίας, της συνεργασίας, της αλληλεγγύης, της ισότητας και του σεβασμού στη διαφορετικότητα, γίνονται  βιωματική γνώση. Με κεντρικό άξονα τον σεβασμό και την ισότιμη αναγνώριση των μαθητών/τριών  ανεξάρτητα από την κοινωνική τους θέση, την καταγωγή ή τη θρησκεία τους. Η δημοκρατία δεν αποτελεί μόνο πολιτειακή σύμβαση και ακλόνητο δεδομένο αλλά είναι δια βίου στόχος και καθημερινή διεκδίκηση μέσα από τον τρόπο ζωής μας.