Πρώτες μέρες στο σχολείο. Το ξεκίνημα μιας ιδιαίτερης χρονιάς.

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε. Μια χρόνια όμως διαφορετική απ’ όλες τις άλλες. Μια μασκοφορεμένη χρονιά! Πρέπει να ξεχάσουμε ότι  πάμε πιασμένοι χέρι – χέρι και να κάνουμε … αγκαλιές!

Εμείς όμως όπως πάντα θα τα καταφέρουμε. Όλα καλά θα πάνε ! Χρειαζόμαστε λίγη παραπάνω αισιοδοξία, θετική διάθεση  και κυρίως πολλά χαμόγελα!

Ξεκινήσαμε έτσι με πρώτες δραστηριότητες σχετικές με τον κορονοϊό.

Μας επισκέφτηκε ο κύριος Γιατί (η μασκότ της τάξης μας γι αυτή την σχολική χρονιά). Αφού συστηθήκαμε, μας είπε πως ήταν πολύ στενοχωρημένος και μπερδεμένος. Δεν ήξερε τι έπρεπε να κάνει με τον κορονοϊό. Είχε ακούσει τόσα πολλά που…… μπερδεύτηκε. Αναλάβαμε έτσι εμείς να τον βοηθήσουμε. Δεν είχε παρά να κάτσει και να μας παρακολουθήσει και όλα μέσα στο μυαλό του θα μπουν σε μια τάξη.

Μιλήσαμε για τον κορονοϊό και αποφασίσαμε πως εμείς δεν τον φοβόμαστε γιατί έχουμε τα όπλα μας και θα τον νικήσουμε:

και φυσικά την

Στην συνέχεια ασχοληθήκαμε με το πότε πλένουμε τα χέρια μας καθως και με τον σωστό τρόπο πλυσίματος αυτών,  παρατηρώντας στην αρχή τις φωτογραφίες:

και αργότερα κάνοντας πράξη όλα όσα μάθαμε.

Δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε τις οδηγίες χρήσης της μάσκας:

Μιλήσαμε για τους κανόνες χρήσης της μάσκας, είδαμε το βίντεο της unicef o Γιατί όμως έκανε πολλά λάθη με την μάσκα του κι εμείς είμασταν εκεί να τον βοηθήσουμε και στο τέλος τα καταφέραμε:

Τώρα δεν μένει παρά να δούμε αν θα τα καταφέρουμε κι εμείς…..

Τέλος ακούσαμε και μάθαμε το τραγούδι κι αποφασίσαμε να το τραγουδάμε καθημερινά γιατί άρεσε πολύ στα παιδιά λόγω του γνωστού και εύθυμου ρυθμού και το αισιόδοξο μήνυμα που έχει στο τέλος :

“Ο ιός δεν είναι λάσκα” https://safeyoutube.net/w/ojdc

στο ρυθμό του τραγουδιού “Τα καβουράκια”

Μουσική: Βασίλης Τσιτσάνης

Στίχοι – Τραγούδι: Μαρία Καριωτάκη Ενορχρήστρωση –