ACTION AID

Μαθητική εβδομάδα δράσης_ACTION AID HELLAS

Για 19η χρονιά η ActionAid συντονίζει τη μεγαλύτερη μαθητική εκστρατεία που φέρνει κοντά χιλιάδες μαθητές, μαθήτριες και σχολεία από κάθε γωνιά της Ελλάδας.

Στόχος της εκστρατείας είναι να ενώσει τις φωνές των παιδιών και των νέων και να τους δώσει τον χώρο να δράσουν σε τοπικό και παγκόσμιο επίπεδο για έναν κόσμο καλύτερο, δικαιότερο και πιο βιώσιμο.

Κεντρική δράση της φετινής χρονιάς είναι η δημιουργία μιας αφίσας από τους μαθητές και τις μαθήτριες με θέμα ένα βιώσιμο τρόφιμο του τόπου μας. Για την υλοποίηση της φετινής δράσης, έχει δημιουργηθεί ένας οδηγός δράσεων και δραστηριοτήτων, καθώς και ένα εκπαιδευτικό κουτί (kit), το οποίο περιλαμβάνει ένα γλωσσάρι με βασικούς όρους της φετινής θεματικής, ένα Ημερολόγιο Δράσεων με τις Παγκόσμιες Ημέρες και ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με κάρτες για όλη την τάξη. Παράλληλα, θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακές συναντήσεις για εκπαιδευτικούς και παιδιά, με ειδικούς επιστήμονες που συσχετίζονται με τα θέματα της Εβδομάδας Δράσης.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΑΙΤΗΣΗ