34ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Χημείας

Το Σάββατο, 28 Μαρτίου 2020 θα πραγματοποιηθεί ο 34ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Χημείας.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γενικών Λυκείων, καθώς και των ΕΠΑ.Λ., Δημοσίων και Ιδιωτικών, χωρίς να αποκλείεται η συμμετοχή μαθητών/τριών από άλλη τάξη της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Από τον διαγωνισμό αυτό η Ε.Ε.Χ. θα βραβεύσει 10 μαθητές/τριες από την Α’ Λυκείου, 10 μαθητές/τριες από τη Β’ Λυκείου και 15 μαθητές/τριες από τη Γ’ Λυκείου. Οι Διευθυντές/ντριες, τόσο των Δημοσίων όσο και των Ιδιωτικών σχολείων, θα πρέπει να υποβάλουν συγκεντρωτικό πίνακα σε ηλεκτρονική μορφή στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου 2020, κοινοποιώντας τον ταυτόχρονα και στην Οργανωτική Επιτροπή του διαγωνισμού, στην Ε.Ε.Χ. στην ηλεκτρονική διεύθυνση: info@eex.gr , Κάνιγγος 27, 106 82 Αθήνα, τηλ.: 210-38.21.524, fax: 210-38.33.597.

Η Ε.Ε.Χ. θα φροντίσει για την άσκησή τους στη δεύτερη φάση και στη συνέχεια για την επιλογή της τελικής ομάδας των τεσσάρων (4) μαθητών/τριών, η οποία θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 52η Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας, η οποία θα πραγματοποιηθεί από 6-15 Ιουλίου του 2020 στην Κωνσταντινούπολη.

Περισσότερα στον ιστότοπο της Ένωσης Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ-34ος Διαγωνισμός Χημείας)