wordwall- Χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο για την δημιουργεία ασκήσεων

wordwall

Το Wordwall ανήκει στις καλαίσθητες και εύχρηστες εφαρμογές που αναζητούμε συχνά για την δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων για τους μαθητές μας. Μπορεί κανείς να   δημιουργήσει δικές του δραστηριότητες αλλά και να αξιοποιήσει έτοιμο υλικό άλλων συναδέλφων. Για να αναζητήσετε υλικό, επισκεφτείτε την Κοινότητα και πραγματοποιήστε αναζήτηση με το θέμα που σας ενδιαφέρει. Μία από τις δραστηριότητες που έφτιαξα είναι η παρακάτω:

Καθώς υπάρχουν και πολλές άλλες που ελκύουν τους μαθητές γιατί μοιάζουν με παιχνίδια:

Η είσοδος στο Wordwall γίνεται με ένα email  ή τη δημιουργία λογαριασμού. Όπως και οι περισσότερες αντίστοιχες εφαρμογές, παρέχει ένα δωρεάν λογαριασμό με αρκετούς περιορισμούς :

• πρόσβαση σε συγκεκριμένα templates
  • περιορισμένος αριθμός δημιουργίας δραστηριοτήτων

Τα διαθέσιμα templates είναι πολλά και προσεγμένα: σταυρόλεξα, ασκήσεις αντιστοίχισης, συμπλήρωσης κενών κ.α