Μένουμε σπίτι

xx_252863_201196_type13262

Οι νέες συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί στην καθημερινότητά μας, επιβαλλούν να μένουμε στο σπίτι. Γι’ αυτό στη συνέχεια θα βρείτε μερικά χρήσιμα εκπαιδευτικά λογισμικά για να περνάτε ευχάριστα και δημιουργικά την ώρα σας.

Ένα λογισμικό οργανωμένο από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, με ευφάνταστα κείμενα, εικόνες και γραφικά που βοηθά τα παιδιά να μάθουν να αναγνωρίζουν σχήματα, γράμματα, λέξεις και αντικείμενα.

Ένα ακόμη λογισμικό του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, με εκπαιδευτικά παιχνίδια και ασκήσεις μαθηματικών για μαθητές Α’ και Β’ Δημοτικού, αλλά και Νηπιαγωγείου.

Το jele είναι ένα διαδραστικό σύστημα εκπαιδευτικών / ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων για παιδιά Α’, Β’ και Γ’ δημοτικού βασισμένο στην υλη του δημοτικού σχολείου που βοηθά στην ενδυνάμωση της διαδικασίας της μάθησης. Τα πρώτα μαθήματα της Γλώσσας και των Μαθηματικών της Α’ Δημοτικού, αλλά και η Μελέτη Περιβάλλοντος είναι κατάλληλα και για παιδιά Νηπιαγωγείου.