Κεραμικής

Γενικός σκοπός της διδασκαλίας της Κεραμικής Τέχνης στα ΕΕΕΕΚ είναι να γνωρίσει ο μαθητής μία από τις αρχαιότερες τέχνες του ανθρώπου, συνυφασμένη με την πορεία και την εξέλιξή του. Να εμβαθύνει σε αυτήν εμπλεκόμενος σε Δραστηριότητες Κατασκευής Κεραμικών Αντικειμένων και παράλληλα μέσα από τη γνώση και την κατανόηση των μυστικών της, να καλλιεργηθεί και να ενημερωθεί ως σύγχρονος δημιουργός.

Το μάθημα της

Κεραμικής στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Παραμυθιάς γίνεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, στεγάζοντας έτσι τις διαφορετικές λειτουργίες ενός επαγγελματικού εργαστηρίου κεραμικής. Μέσα στο εργαστήριο υπάρχουν και λειτουργούν «Φυλλιέρα»,  «Μακαρονιέρα», «Ζυμωτήριο», «Τροχός Κεραμικής», «Καμίνι». Επίσης κομμάτι των εργασιών αποτελούν τα καλούπια μας. Το εργαστήριο επίσης παροχετεύεται με νερό, υπάρχουν νιπτήρες και ευρυχωρία, έτσι ώστε ο κάθε μαθητής να μπορεί να εργάζεται άνετα στον πάγκο εργασίας.

Επίσης υπάρχουν βιτρίνες που λειτουργούν σαν εκθετήριο των εργασιών των μαθητών μας.

Να γνωρίσει τα διαφορετικά κεραμικά έργα και συνθέσεις, να τα κατανοήσει να τα κρίνει και να αγαπήσει τον πλούτο της ελληνικής παγκόσμιας παραδοσιακής κεραμικής τέχνης και κληρονομιάς.