Γεωπονίας

Σκοπός της διδασκαλίας του εργαστηρίου της Κηπουρικής είναι η κοινωνικοποίηση του ατόμου, η ανάπτυξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων του μαθητή με σκοπό να γνωρίσει την αρμονική σχέση ανθρώπου & φύσης καθώς και τις αλληλεπιδράσεις στο οικοσύστημα.

Αυτό θα συμβάλλει στην ολόπλευρη και αρμονική ανάπτυξη των ψυχικών και σωματικών δυνάμεων του μαθητή με ειδικές ανάγκες, έτσι ώστε να εξελιχθεί σε μία ολοκληρωμένη προσωπικότητα και ισότιμο μέλος της κοινωνίας. Παράλληλα προωθείται η συνεργασία μεταξύ των μαθητών για την επίτευξη των στόχων τους ώστε να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες και ισότιμα μέλη της κοινωνίας.

Ένας από τους σκοπούς της διδασκαλίας του Εργαστηρίου της Κηπουρικής είναι  και η ανάπτυξη των δεξιοτήτων και ικανοτήτων του μαθητή, ώστε να διεκδικήσει με αξιώσεις μια δουλειά που θα του αποφέρει τα προς το ζην.

Με την προώθηση βιολογικών μεθόδων καλλιέργειας και με τη συνεργασία με το εργαστήριο της Αυτόνομης διαβίωσης για την ανακύκλωση χαρτιού, θα γνωρίσει ο μαθητής την αρμονική σχέση ανθρώπου & φύσης καθώς και τις αλληλεπιδράσεις  στο οικοσύστημα.