Γενικής Παιδείας

Το ΕΕΕΕΚ παρέχει ακαδημαϊκές γνώσεις προσαρμοσμένες ποσοτικά και ποιοτικά στις ιδιαίτερες ανάγκες και δυνατότητες των φοιτούντων μαθητών μέσα από τα μαθήματα: Γλώσσα, Μαθηματικά, Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή, Πληροφορική, Μουσική και Φυσική Αγωγή.

Ελληνική Γλώσσα: Να εξοικειωθούν και να μάθουν την Ελληνική Γλώσσα με τη χρήση της πρώτα σε ρεαλιστικές καταστάσεις της σχολικής και εξωσχολικής ζωής, για τις πνευματικές και κοινωνικές τους ανάγκες.

Κοινωνικής Επαγκελματικής Αγωγής: Να κατανοήσουν έννοιες και να αποκτήσουν γνώσεις που θα τους βοηθήσουν να έχουν μια πιο ακριβή αντίληψη της άμεσης και ευρύτερης κοινωνικής πραγματικότητας.

Μαθηματικά: Η επίλυση προβλημάτων, η άσκηση στον προβληματισμό και στον υπολογισμό σε δραστηριότητες συναλλαγής στην καθημερινή ζωή των μαθητών.

Πληροφορική: Οι μαθητές πρέπει να μάθουν να χρησιμοποιούν τους Η/Υ σαν εργασιακό εργαλείο, να επικοινωνούν, να γνωρίζουν βασικές αρχές σχετικά με την τεχνολογία τους και να αναπτύσσουν δεξιότητες.

Εικαστικά: Να αναπτυχθεί η δημιουργικότητα του μαθητή, η παραγωγή καλλιτεχνικού έργου και η συμμετοχή του στις εικαστικές τέχνες.

Μουσική: Να προσεγγίζουν, να αναλύουν ,να κατανοούν και ν? απολαμβάνουν αυτά που τους παρέχονται από τον κόσμο της Μουσικής.

Φυσική Αγωγή: Η ανάπτυξη των κινητικών δεξιοτήτων των μαθητών και μέσω αυτών, η καλλιέργεια των φυσικών τους ικανοτήτων, καθώς και η ενίσχυση της υγείας τους.