Τα αρωματικά φυτά και τα βότανα χρησιμοποιούνται ευρέως στη μαγειρική. Πολλές συνταγές τα περιλαμβάνουν τόσο αλμυρές όσο και γλυκές. Για να εξοικειωθούν οι μαθητές μας με τη χρήση τους στην κουζίνα, φτιάξαμε αρχικά μικρά κουτιά που παρίσταναν διαφορετικά φαγητά.
Στη συνέχεια, τους μοιράσαμε τις συνταγές παρασκευής των φαγητών αυτών. Σκοπός της δράσης αυτής ήταν να εντοπίσουν οι μαθητές τα συστατικά της συνταγής που αποτελούσαν τα αρωματικά φυτά και τα βότανα (π.χ. ρίγανη) και με τη βοήθεια των καρτών αρωματικών που είχαν ήδη κατασκευάσει, να τα βάλουν στο σωστό κουτί – φαγητό. Ήταν μια διαδικασία διασκεδαστική αλλά συνάμα και επιμορφωτική ως προς το στόχο εκμάθησης των αρωματικών φυτών, των βοτάνων και των χρήσεών τους!
Άσκηση χρήσης αρωματικών φυτών και βοτάνων στην κουζίνα
Μάι 202419