Αρχική » e-Twinning

Σαν σήμερα

19/10/1943: Ο μεταπτυχιακός φοιτητής ʼλμπερτ Σατζ ανακαλύπτει την στρεπτομυκίνη, το πρώτο αντιβιοτικό φάρμακο για την καταπολέμηση της φυματίωσης.

ΔΗΜΟΣΙΕΣΕΙΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Οκτώβριος 2024

e-Twinning

Διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες συνεργάζονται χρόνια τώρα με στόχο την επίτευξη αποκομίσουν παιδαγωγικών, κοινωνικών και πολιτισμικών θετικών αποτελεσμάτων.

Η συμβατική μάθηση αλλάζει μορφή και τα στενά όρια της σχολικής τάξης διευρύνονται μέσω των συνεργατικών δράσεων, της ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων, την υποστήριξη των εταίρων.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να υλοποιήσουν ή να συμμετέχουν στα «eTwinning» θα πρέπει να εγγραφούν στην Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης μέσω του συνδέσμου https://school-education.ec.europa.eu/el χρησιμοποιώντας κωδικούς τους στη «EU Login» αν διαθέτουν λογαριασμό ή δημιουργώντας έναν «EU Login» λογαριασμό.

Κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να δημιουργήσει μόνο ένα προφίλ στην Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης «eTwinning» προσθέτοντας το σχολείο που υπηρετεί. Παρομοίως και αν εργάζεται σε περισσότερα από ένα (1) σχολεία.

Κάθε σχολική μονάδα δύναται να είναι εγγεγραμμένη μόνο μία φορά στο «eTwinning». Για το λόγο αυτό είναι σημαντικό πριν την εγγραφή του σχολείου να διενεργείται ο απαραίτητος έλεγχος. Σε περιπτώσεις διπλο-εγγραφής σχολικής μονάδας οι Διευθυντές/ντριες/Προϊστάμενοι/ες ή οι εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων θα πρέπει να ενημερώνουν τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης ώστε να διευθετείται άμεσα το θέμα της διπλοεγγραφής (ηλεκτρονικό ταχυδρομείο επικοινωνίας: etwinning@sch.gr).

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την εγκύκλιο.