Μια ημέρα ευαισθητοποίησης, προβληματισμού και σκέψης για μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς. Γι’ αυτό τον λόγο, στο σχολείο μας, πραγματοποιήθηκαν δράσεις που έχουν ως στόχο την ευαισθητοποίηση, την πρόληψη και την εξάλειψη αυτού του φαινομένου, ώστε να υπάρχουν περισσότερες μέρες χαράς, ευτυχίας και ηρεμίας.

Η καλλιέργεια σωστής συμπεριφοράς και η τήρηση των κοινωνικών κανόνων, είναι ένα μέρος του μαθήματος της κοινωνικής αγωγής με το οποίο ασχολούμαστε! Μέσα από βιωματικές δράσεις και διάφορες δραστηριότητες αναπτύσσεται η προσωπικότητα και η κρίση των μαθητών!

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος “Από τον κήπο στην κουζίνα με καλλιτεχνική διάθεση” οι μαθητές έφεραν προϊόντα από το θερμοκήπιο τους για την κατανάλωσή τους στα γεύματα τους! Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Λάππα Τριανταφυλλιά, Τοπαλίδης Σταμάτης και Βλάχου Κλειώ

Το Εργαστήριο Γεωπονίας επιμελήθηκε τη συγκομιδή για τις εποχιακές σαλάτες των συμμαθητών τους!

Το ΕΕΕΕΚ Αριδαίας ευχαριστεί θερμά τον κ. Κωτσόπουλο Ευστράτιο και την κα. Παραστατίδου Μαρία ιδιοκτήτες τις εταιρείας «THERMOPOLIS», για την δωρεά μιας τοστιέρας για τις ανάγκες του εργαστηρίου Μαγειρικής του σχολείου μας και ευχόμαστε κάθε επιτυχία στις επαγγελματικές τους δραστηριότητες.

424686917 918466876639791 547404543837571492 n

Με μεγάλη μας χαρά πραγματοποιήσαμε το 2ο μαθητικό συμβούλιο του σχολείου μας. Συζητήσαμε για τα προβλήματα που υπάρχουν στο σχολείο και προσπαθήσαμε να βρούμε λύσεις.
Η διαδικασία που ακολουθήθηκε κύλησε ομαλά και ανυπομονούμε για το επόμενο μας συμβούλιο και τις επόμενες δράσεις μας!

Στις 30 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε και στο σχολείο μας η γιορτή των ιεραρχών. Ενημερωθήκαμε για τους 3 ιεράρχες και το έργο τους και συμμετείχαμε όλοι στις δραστηριότητες που πραγματοποιήσαμε.

Στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος σήμερα το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αριδαίας παρακολούθησε με μεγάλη προσήλωση το θεωρητικό σκέλος του εκπαιδευτικού προγράμματος ”KIDS SAVE LIVES & iSAVElives FOR SCHOOLS”. Στόχος μας είναι οι μαθητές/τριές μας να εκπαιδευτούν στην παροχή πρώτων βοηθειών και στην πρόληψη, προκειμένου να αναγνωρίσουν τα συμπτώματα και να σώσουν έναν άνθρωπο που κινδυνεύει μέχρι να φτάσει η εξειδικευμένη βοήθεια!
Ευχαριστούμε πάρα πολύ τους σημερινούς μας εκπαιδευτές και ανυπομονούμε για το επόμενο σκέλος του προγράμματος, της πρακτικής μας εκπαίδευσης!

Cinema Day σήμερα στο ΕΕΕΕΚ Αριδαίας με ποπ κορν σε δύο γεύσεις, κλασική αλλά και με σοκολάτα!!! Όμως δεν μείναμε μόνο σε αυτό θέλαμε και πίτσα!!