ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΤΙΔΑΣ

23 Μαρτίου 2016 ΑΡΚΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ

Από τον μαθητή του Β1 Αρσένη Γκ.

Δημ.1: Καλησπέρα σας! Είμαι ο Σόλωνας και παρακολουθείτε τις μεσημβρινές ειδήσεις. Σήμερα, έχουμε καλεσμένο τον τρανό Αχιλλέα.

Δημ.2: Καλημέρα και από εμένα. Καλησπέρα Σόλωνα! Επίτρεψε μου να προσθέσω πως και η λαμπρή Θέτιδα θα εμφανιστεί από στιγμή σε στιγμή στο στούντιο.

Δημ1: Ευχαριστώ Πολυξένη. Για την ώρα, όμως, εμείς ας ρωτήσουμε μερικά πράγματα τον Αχιλλέα. Πρώτον και κύριoν, ποιο είναι το αίτημα σου προς τον Δία;

Αχιλλέας: Το μόνο που θέλω είναι να εξαφανιστούν από προσώπου γης οι Αχαιοί!

Δημ2: Μάλιστα. Μπορείς να μας πεις τον λόγο που βρίσκεσαι σε αυτήν την κατάσταση;

Αχιλλέας: Νομίζω ότι είναι προφανές ότι δεν έχω τιμηθεί ούτε στο ελάχιστο.

Cameraman: [Ψιθυρίζοντας] Έχει έρθει η Θέτιδα. Τι κάνουμε;

Δημ1: [Ψιθυρίζοντας] Πες την να περάσει μέσα.

Θέτιδα: Τι θέλετε από την ζωή μου ώ θνητοί;

Δημ2: Καλησπέρα και σε ‘σένα.

Θέτιδα: Ελπίζω να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που με καλέσατε.

Δημ1: Αναπαύσου Θέτιδα. Θα θέλαμε να σου κάνουμε κάποιες ερωτήσεις. Πως αντέδρασε ο Δίας έπειτα από το αίτημα του γιού σου;

Θέτιδα: Ωωωωω… Τι σε κόφτει εσένα θνητέ για τις πράξεις των Θεών. Σκυλοπρόσωπε Σόλωνα σε διατάζω εσένανε και την άσεμνη συν-δημοσιογράφο σου να μην χώνεται την μύτη σας ανάμεσα στα προβλήματα των Θεών, αλλιώς θα υποστείτε τις συνέπειες. Εμπρός τώρα Αχιλλέα, ας τους αδειάσουμε την γωνιά.

Αχιλλέας: Μάλιστα μητέρα!

Δημ1: Μας συγχωρείται, διακόπτουμε το δελτίο μας λόγο μιας απρόσμενης εξέλιξης. Επιστρέφουμε σε λίγο!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ .